Rosja rozesłała listy gończe za 132 obcokrajowcami. Większość z nich to obywatele Łotwy, przede wszystkim posłowie, którzy zagłosowali za wypowiedzeniem Rosji umowy o ochronie pomników Armii Czerwonej.
Na liście znajduje się też premier Estonii Kaja Kallas, która od 24 lutego 2022 roku bardzo mocno mobilizuje międzynarodową opinię publiczną do pomocy Ukrainie i powstrzymywania Rosji.
Co ciekawe przez Rosjan poszukiwani są również Polacy. Listy gończe wysłała za Karolem Nawrockim - prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, Karolem Rabendą - byłym podsekretarzem stanu w ministerstwie ds. aktywów państwowych, Romanem Szełemejem - prezydentem Wałbrzycha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MSW Rosji ściga prezydenta Wałbrzycha. Szełemej zdradza przyczynę
W rozmowie z portalem o2.pl Roman Szełemej przyznał, że o wystawieniu za nim listu gończego przez Rosję dowiedział się z wiadomości SMS, którą dostał od kolegi. - W środku był zrzut artykułu z jakiegoś polskiego portalu. Było to w południe - powiedział prezydent Wałbrzycha.
Podkreślił, że było to dla niego zaskoczenie, jednak domyśla się czym taka decyzja była spowodowana. - Ma to zapewne związek z rozbiórką w Wałbrzychu pomnika poświęconego żołnierzom Armii Radzieckiej, którzy polegli w II wojnie światowej - powiedział.
Prezydent Wałbrzycha: żyjemy w bardzo niespokojnych czasach
Prezydent Wałbrzycha tę decyzję Rosji rozpatruje w dwóch aspektach. - W kategoriach osobistych jest to zaskoczenie, rodzaj jakiegoś zdziwienia, a nawet niedowierzania. Natomiast w kategoriach szerszych - po potwierdzeniu, że tak jest - interpretuje to jako gorzką refleksję, że żyjemy w bardzo niespokojnych, trudnych wymagających czasach - mówił w rozmowie z portalem o2.pl.
Żyjemy w czasach, w których - przynajmniej formalnie - ścigani są przedstawiciele życia społecznego, gospodarczego i politycznego innych suwerennych krajów przez autorytarny reżim rosyjski. Dzieje się tak tylko dlatego, że realizowali suwerenne decyzje, które te suwerenne państwa podjęły - dodał.
Roman Szełemej traktuje tę decyzję jako "pewnego rodzaju agresywny gest, działanie, jako wyraz w ogóle rosnącej agresji tego państwa w każdym wymiarze".
To państwo nie tylko jest agresywne w wymiarze medialno-komunikacyjnym, ale również w fizycznie, czego rezultatem jest straszliwa wojna na Ukrainie, cierpienia tysięcy ludzi, niewinnych ludzi, tylko dlatego że jakaś chora ideologia właśnie tego reżimu zakłada, że musi najeżdżać sąsiednie kraje - powiedział prezydent Wałbrzycha.
W rozmowie z portalem o2.pl zwrócić również uwagę, że "jesteśmy członkami UE", a we wspólnocie "są kraje, które prowadzą z tym reżimem prawie normalne relacje polityczne, gospodarcze i społeczne". - Mówię tutaj oczywiście o kraju takim jak Węgry. To wszystko razem tworzy niejednorodny obraz świat, w którym żyjemy, Europy w której żyjemy - dodał.
Czytaj również: Wąsik udostępnił niewybredny wpis. Dotyczy posłanki KO
Rosja ściga prezydenta Wałbrzycha. Szełemej: nie jest to przyjemne uczucie
Przyznał też, że nie obawia się tej decyzji Rosji. - Oczywiście nie jest to przyjemne mieć świadomość, że pierwszy raz w życiu ktoś wydał jakiś nakaz wobec mnie. Nie wiem, co on oznacza w patryce, ale nie wybieram się w tamte rejony i nie przewidywałem takich planów - mówił.
Jednak muszę ze skromną formą satysfakcji powiedzieć, że znalazłam się w bardzo szacownym gronie. Bycie w tym gronie nie jest dyshonorem - podsumował.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.