Badanie wykazało prawdopodobieństwo, że w pewnych warunkach środowiskowych ludzie lub inne ssaki, np. myszy, mogą stać się jadowici. Prawdopodobieństwo jest małe, ale istnieje. Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie PNAS.
Szokujące wnioski naukowców
W ramach badania naukowcy z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University (OIST) oraz Australian National University poszukiwali genów u ssaków, które współpracują z genami jadu i oddziałują z nimi. W tym celu porównywali gruczoły jadowe tajwańskiego węża habu, identyfikując około 3000 z tych genów.
Badacze odkryli, że geny te są niezbędne do ochrony komórek przed stresem ze względu na produkcję dużej liczby białek. Podobne geny znaleziono również u wielu różnych ssaków, takich jak szympansy, ludzie, a nawet psy.
Następnie naukowcy wykazali, że geny w próbkach tkanki gruczołów ślinowych ssaków zachowują się podobnie do genów występujących w gruczołach jadu węża. To doprowadziło ich do wniosku, że może istnieć funkcjonalne połączenie między nimi.
Główny autor badania Agneesh Barua powiedział: "Wielu naukowców intuicyjnie wierzyło, że to prawda, ale jest to pierwszy prawdziwy solidny dowód na teorię, że gruczoły jadowe wyewoluowały z wczesnych gruczołów ślinowych".
Podczas gdy węże prowadzają do jadu wiele różnych toksyn i zwiększają liczbę genów odpowiedzialnych za wytwarzanie jadu, ssaki, takie jak ryjówki, wytwarzają prostszy jad, który jest bardzo podobny do śliny.
Eksperymenty przeprowadzone w latach 80. XX wieku wykazały również, że samce myszy wytwarzały "związki w swojej ślinie, które są wysoce toksyczne po wstrzyknięciu ich szczurom".
Jeśli w pewnych warunkach ekologicznych myszy, które wytwarzają więcej toksycznych białek w swojej ślinie, będą miały większy sukces reprodukcyjny, to za kilka tysięcy lat będziemy mogli spotkać myszy jadowite - dodał Barua