Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Dalsza ewolucja człowieka. Szokujące wnioski naukowców

56

Nowe badanie wykazało, że ludzie mogą w przyszłości stać się… jadowici. Naukowcy odkryli związek między gruczołami ślinowymi u ssaków a gruczołami jadowymi u węży.

Dalsza ewolucja człowieka. Szokujące wnioski naukowców
Naukowcy odnaleźli zależność między gruczołami jadowymi a ślinowymi (Getty Images)

Badanie wykazało prawdopodobieństwo, że w pewnych warunkach środowiskowych ludzie lub inne ssaki, np. myszy, mogą stać się jadowici. Prawdopodobieństwo jest małe, ale istnieje. Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie PNAS.

Szokujące wnioski naukowców

W ramach badania naukowcy z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University (OIST) oraz Australian National University poszukiwali genów u ssaków, które współpracują z genami jadu i oddziałują z nimi. W tym celu porównywali gruczoły jadowe tajwańskiego węża habu, identyfikując około 3000 z tych genów.

Badacze odkryli, że geny te są niezbędne do ochrony komórek przed stresem ze względu na produkcję dużej liczby białek. Podobne geny znaleziono również u wielu różnych ssaków, takich jak szympansy, ludzie, a nawet psy.

Następnie naukowcy wykazali, że geny w próbkach tkanki gruczołów ślinowych ssaków zachowują się podobnie do genów występujących w gruczołach jadu węża. To doprowadziło ich do wniosku, że może istnieć funkcjonalne połączenie między nimi.

Główny autor badania Agneesh Barua powiedział: "Wielu naukowców intuicyjnie wierzyło, że to prawda, ale jest to pierwszy prawdziwy solidny dowód na teorię, że gruczoły jadowe wyewoluowały z wczesnych gruczołów ślinowych".

Podczas gdy węże prowadzają do jadu wiele różnych toksyn i zwiększają liczbę genów odpowiedzialnych za wytwarzanie jadu, ssaki, takie jak ryjówki, wytwarzają prostszy jad, który jest bardzo podobny do śliny.

Eksperymenty przeprowadzone w latach 80. XX wieku wykazały również, że samce myszy wytwarzały "związki w swojej ślinie, które są wysoce toksyczne po wstrzyknięciu ich szczurom".

Jeśli w pewnych warunkach ekologicznych myszy, które wytwarzają więcej toksycznych białek w swojej ślinie, będą miały większy sukces reprodukcyjny, to za kilka tysięcy lat będziemy mogli spotkać myszy jadowite - dodał Barua
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić