Aż jedną czwartą lądu na półkuli północnej pokrywa wieczny lód. Globalne ocieplenie doprowadza do powolnego znikania wiecznej zmarzliny. Jeżeli dalej będzie się to działo w takim tempie, już wkrótce zostaną uwolnione mikroby sprzed tysięcy lat, które mogą być niebezpieczne dla ludzi.
W lodowcach, które mają ponad 2 miliony lat wiele się nagromadziło. Jest tam dużo węgla i groźnego gazu - metanu. Oprócz tego wiele żyjących dawniej mikroorganizmów. Według wyliczeń w zaledwie jednym gramie lodu może znajdować się nawet tysiąc milionów bakterii. Mogą to być wirusy nikomu dotąd nieznane, bądź te, z którymi ludzkość miała już wcześniej do czynienia i wywołujące takie choroby jak wąglik czy też ospę prawdziwą.
Eksperci ostrzegają, że globalne ocieplenie i uwolnienie się mikrobów może poważnie zaszkodzić ludzkości. Już wkrótce możemy zmagać się z kolejną pandemią. Doktor Dennis Carroll, zajmujący się badaniami wiecznej zmarzliny, wyjaśnił, co może się stać
Zobacz także: Nowa wyspa na Antarktydzie. Na tysiąclecia utknęła pod lodem
Świat stoi przed bardzo realną perspektywą, że starożytne wirusy i bakterie, które od dawna leżą uśpione pod zamarzliną, otrzymają nowe życie dzięki zmianom klimatu i rozmrożeniu Arktyki. Ryzyko, jakie te "odmrożone" mikroby mogą stanowić dla ludzkości nie jest znane, ale COVID-19 jest przypomnieniem, że powinniśmy być bardzo ostrożni - powiedział w rozmowie z Mail Online.
Badacz dodał także, że ludzkość powinna wyciągnąć wnioski z obecnie panującej pandemii koronawirusa. Uważa, że przy obecnym zaludnieniu ziemi, niektóre środki ostrożności powinno się zachować na zawsze.
W ubiegłym tygodniu eksperci ujawnili wyniki swoich badań. Ocean Arktyczny otaczający Biegun Północny będzie wolny od lodu latem 2050 r. Może to się zdarzyć nawet wcześniej i nie pomogą tutaj żadne przeciwdziałania ani kontrola temperatury. Badanie wpływu różnych poziomów emisji dwutlenku węgla na arktyczny lód wykazało, że topnienie będzie postępować nawet przy mocnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.