Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 

Łukasz Ż. pod lupą. Psycholożka o możliwych zaburzeniach

233

Podejrzany ws. tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie, Łukasz Ż., zamiast udzielić pomocy poszkodowanym, skupił się na opracowywaniu planu swojej ucieczki. Psycholożka Maria Rotkiel, występując w programie "Fakt Live", omówiła prawdopodobne zaburzenia, z jakimi może zmagać się 26-letni mężczyzna.

Łukasz Ż. pod lupą. Psycholożka o możliwych zaburzeniach
Łukasz Ż. spowodował śmiertelny wypadek w Warszawie (Twitter)

W Warszawie w nocy z 14 na 15 września, auto prowadzone prawdopodobnie przez 26-letniego Łukasza Ż. z ogromną prędkością uderzyło w prawidłowo jadącego forda. Pojazdem podróżowała czteroosobowa rodzina, w tym dwójka małych dzieci: czteroletni syn i ośmioletnia córka. Mimo wysiłków lekarzy 37-letni mężczyzna nie miał szans na przeżycie, a jego żona trafiła do szpitala w ciężkim stanie.

Również dziewczyna Łukasza Ż. doznała poważnych obrażeń, jednak mężczyzna, zamiast zatroszczyć się o nią, pozostawił ją na miejscu wypadku. Przesiadł się do innego samochodu i uciekł, dzwoniąc do swoich znajomych, aby ustalić, jak najszybciej ewakuować się za granicę. W tym dramatycznym momencie nie wykazał żadnej troski o stan swojej partnerki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co sądzą Polacy o wprowadzeniu waluty euro? "To byłaby wielka porażka"
Jeśli jesteśmy osobami, które mają empatię, nie jesteśmy w stanie takich zachowań odnieść do własnego doświadczenia. Większość z nas nigdy świadomie nie naraziłaby czyjegoś życia. Wręcz większość z nas pomogłaby na ulicy potrzebującemu pomocy zwierzęciu – powiedziała w rozmowie z "Faktem" psycholożka Maria Rotkiel.

Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Psycholożka o Łukaszu Ż.

Według psycholożki, Łukasz Ż. prawdopodobnie cierpi na zaburzenia osobowościowe, które mogą wpływać na jego skrajnie egoistyczne zachowanie. – Są to psychopaci i socjopaci. I są to osoby pozbawione współczucia i empatii – oznajmiła Maria Rotkiel w programie "Fakt Live". Szacuje się, że w Polsce od 0,5 do 1 procenta populacji zmaga się z tak poważnymi zaburzeniami.

Psycholożka wyjaśniła również, że nie jest zaskoczona postępowaniem osoby, która w przeszłości wielokrotnie stwarzała zagrożenie dla innych ludzi, a w sytuacji kryzysowej nie udzieliła pomocy nawet bliskiej osobie. Według psycholożki, zachowanie Łukasza Ż. wobec jego partnerki nie jest niespodzianką.

Często osoby, które popełniają tego typu czyny, mają cechy socjopatyczne lub psychopatyczne. W takich przypadkach, jak podkreśla, konieczna jest specjalistyczna terapia, która może pomóc w zrozumieniu i modyfikacji destrukcyjnych zachowań.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić