Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Marcin Lewicki
Marcin Lewicki | 
aktualizacja 

"Łysiejący pan w okularach" straszy radioaktywną chmurą. To fake

W sieci znów krąży wideo, na którym mężczyzna w średnim wieku opowiada o zagrożeniu radioaktywnym i poważnej awarii w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Mimo że nagranie ma już trzy lata, zyskuje ostatnio na popularności. Eksperci przestrzegają przed wiarą w słowa tajemniczego człowieka. Wskazują, że przekazane tam informacje to fake news.

"Łysiejący pan w okularach" straszy radioaktywną chmurą. To fake
W sieci krąży wideo o radioaktywnej chmurze. To fałsz (Wikipedia, Carl Montgomery)

W marcu 2022 roku w sieci pojawił się film, na którym tajemniczy mężczyzna opowiada o rzekomo "poważnej awarii w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej". Autor nagrania wielokrotnie mówi, że zdarzenie jest "potwierdzone" i powołuje się na swojego "znajomego".

W trakcie wideo autor straszy, że "nad Polskę nadciąga radioaktywna chmura". Mężczyzna, który jest autorem strony "Siewcy Prawdy" nie jednak podaje źródeł swoich informacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 04.02

Twórcy portalu "Napromieniowani.pl", którzy zajmują się tematyką skażonych miejsc, elektrowni atomowych i katastrof alarmują, że wideo znów staje się popularne w sieci. Osoby, które je udostępniają, twierdzą, że Polsce znów grozi "radioaktywna katastrofa".

Eksperci podkreślają, że nagranie i informacja o zagrożeniu radioaktywnym to fake. Zarówno w 2022 roku, jak i teraz nie doszło do skażenia - zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Także po atakach rosyjskich pocisków.

Absolutnie wszystkie systemy monitorowania poziomu promieniowania wskazują, że wartości są całkowicie normalne: i to zarówno systemy państwowe, jak i te niezależne składające się z urządzeń prywatnych - wskazują twórcy profilu napromieniowani.pl.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

W opinii badaczy miejsc napromieniowanych "łysiejący pan w okularach zwyczajnie pomylił i przemieszał ze sobą wszystkie fakty". Mężczyzna niezgodnie z prawdą sugerował m.in., że należy pić płyn Lugola. Skąd ponowna popularność wideo? Prawdopodobnie wynika z ostatnich rosyjskich ataków w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Chociaż uszkodzenia sarkofagu były znaczne, to nie odnotowano nawet minimalnego zagrożenia katastrofą radioaktywną. Odpady radioaktywne są zabezpieczone kilkoma warstwami ochronnymi. Uszkodzeniu uległa wyłącznie pierwsza z nich.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1816 roku. Trafił właśnie na Wawel
Kłobuck pożegnał zamordowanego księdza. Na pogrzebie tłumy
Pocałował piłkarkę w usta. Sprawa wróci do sądu
Dodaj do ciasta na oponki. Wyjdą miękkie i delikatne
Zarzuty dla lekarki i pielęgniarek z DPS w Zielonej Górze. W ranach zalęgły się larwy much
Polska piłka nożna coraz bliżej czołówki. Wymarzona 15. w zasięgu
Tajemniczy balon na Podlasiu. Służby badają podejrzany pakunek
Masz tuje? Nie zapomnij wykonać tego zabiegu przed nadejściem wiosny
Asteroida YR4. NASA wydała komunikat
Kuracjusze narzekają na posiłki w Ciechocinku. "Lepiej mają lokatorzy w chlewiku"
Zabójcze pułapki. Niesamowite odkrycie na dnie morza
Kolejny incydent na Bałtyku. Szwedzi alarmują
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić