Najstarsze zwierzę w europejskich ogrodach zoologicznych znajduje się w Polsce. To aligatorzyca missisipijska o imieniu Marta, która przyszła na świat w 1930 roku na krokodylej farmie na Florydzie. Jest nie tylko wyjątkowym okazem swojego gatunku, ale również żywym świadectwem historii, pamiętającym wydarzenia niemal sprzed wieku.
Do Polski przypłynęła z Argentyny na pokładzie statku Żeromski w 1960 roku w ramach akcji "Krokodyl". Była to akcja, w ramach której zbierano książki dla Polonii, a w zamian udostępniano zwierzęta do ogrodów zoologicznych – mówi w Radiu ZET Radomir Lewandowski, kierownik Działu Hodowlanego płockiego zoo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aligatorzyca Marta ma już 94 lata
Marta przybyła do Płocka razem ze swoim towarzyszem, aligatorem Pedro, jednak wkrótce musiano ich rozdzielić. Jak wyjaśnił Radomir Lewandowski, próby łączenia Marty z innymi samcami również kończyły się niepowodzeniem.
Nawet większe od niej aligatory nie były w stanie z nią współistnieć, ponieważ Marta ma dość wybuchowy charakter, co stanowiło zagrożenie dla potencjalnych partnerów. Co ciekawe, Marta ma na swoim koncie epizod filmowy – wcieliła się w postać krokodyla Hermana w kultowym polskim filmie "Hydrozagadka".
Natomiast jeśli chodzi o ludzi, jest to jeden z najłagodniejszych krokodyli, z jakimi miałem do czynienia – uważa Lewandowski.
Każdego roku w maju pracownicy zoo organizują dla niej huczne urodziny. - Zwiedzający mogą zobaczyć, jak Marta zjada tort z wołowiny i ryb, puszczamy kawałek filmu "Hydrozagadka", a na gości czeka wielki tort w kształcie krokodyla – podkreśla kierownik Działu Hodowlanego w rozmowie z Radiem ZET.
Najstarszymi zwierzętami w płockim zoo są:
- Aligatorzyca missispijska Marta (1930)
- Kondorzyca Wanda (1977)
- Foka szara Selma (1979)
- Gibon ungko Ash (1985)
- Foka pospolita Quennie (1989)
- Żyrafa Julka (2003)
- Zebra Tara (2006)
- Gibbonica ungko Sky (2008)
- Lampart perski Barrack (2009)
- Oryks Kamari (2011)