Według Agencji, z obecnych zasobów Iranu można, po odpowiednim wzbogaceniu, stworzyć pięć ładunków nuklearnych. Grossi przypomniał, że w ostatnich miesiącach Iran znacząco zwiększył swoje możliwości wzbogacania uranu, co budzi niepokój społeczności międzynarodowej.
MAEA nie ma pełnej kontroli nad irańskim programem nuklearnym.
Nie przeprowadzamy inspekcji na (takim) poziomie i w (tych) miejscach, które, naszym zdaniem, powinniśmy kontrolować – powiedział Grossi, cytowany przez portal Iran International.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Teheran ogranicza dostęp inspektorów, co utrudnia pełną ocenę sytuacji.
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjrzy się działaniom nuklearnym Iranu
Francja, Niemcy i Wielka Brytania zleciły MAEA przygotowanie raportu na temat działań nuklearnych Iranu. Dokument ma trafić do Rady Bezpieczeństwa ONZ, która może rozważyć ponowne nałożenie sankcji na Teheran. Sankcje te wygasają w październiku 2025 r. W grudniu ubiegłego roku, Paryż, Berlin i Londyn wezwały Iran do "natychmiastowego zakończenia eskalacji nuklearnej".
Sytuacja w Iranie pozostaje napięta, a brak pełnej współpracy z MAEA zwiększa obawy o potencjalne zagrożenie nuklearne. Społeczność międzynarodowa z niepokojem obserwuje rozwój wydarzeń, oczekując na dalsze kroki ze strony Iranu i odpowiedź Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Współpraca Iranu z Rosją
To jednak nie koniec niepokojących informacji z Iranu. Zaledwie kilka dni temu porozumienie o współpracy strategicznej podpisali prezydenci Władimir Putin oraz Masud Pezeszkian. Zakłada ono m.in. wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Teheran może też wspomóc rosyjski sektor gazowy. Oba kraje mają się konsultować w związku z zagrożeniami militarnymi a także w sferze bezpieczeństwa. Do tego będą mogły prowadzić manewry wojskowe na terytoriach obu państw.
Rosja rozważa także zbudowanie nowych bloków w elektrowniach atomowych w Iranie. Zdaniem prezydenta Zełenskiego w ten sposób wciąga Iran w wojnę.