Na osoby z niepełnosprawnościami często patrzymy, jak na przybyszy z kosmosu. Nie wiemy, jak się wobec nich zachowywać. Te wzorce nierzadko rodzice przekazują swoim dzieciom, które nieobeznane z tematem niepełnosprawności szybko zaczynają wytykać "inność". Tymczasem tytułowi bohaterzy książki rodziców Neli pt. "Dzieci z Księżyca" to dzieci nieskalane uprzedzeniami.
One wyznają ustrój tolerancji - mówi w rozmowie z Radiem Eska Adrian Rykowski, autor książki i tata Neli.
Dodaje, że kiedy ich córeczka się urodziła, poznali jak wygląda świat osób niepełnosprawnych. I oczywiście barier dookoła jest sporo, jednak tą największą jest bariera mentalna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem Adriana Rykowskiego wzorców zachowania wobec niepełnosprawnych powinno się uczyć dzieci od najmłodszych lat.
Można im pokazać, że to dziecko z niepełnosprawnością, które jest obok, jest takie samo jak ono. Mają takie same marzenia, a nimi najczęściej nimi jest po prostu przyjaźń, akceptacja - mówi tata Neli.
Rodzice dziewczynki nie chcieli biernie czekać, aż ich książka rozniesie się po świecie. Postanowili, że tam gdzie mogą, będą tę wiedzę przekazywać osobiście.
Czytaj także: Antoś nie widział. Lekarze dokonali niemożliwego
Warsztaty w szkołach i przedszkolach
I tak zrodził się pomysł prowadzenia bezpłatnych warsztatów w szkołach i przedszkolach. Rodzice Neli ruszyli do warszawskich placówek. W czasie bezpłatnych warsztatów tworzą z dziećmi mapę marzeń i czytają fragment książki "dzieci z księżyca".
Niebawem Ewa i Adrian wydadzą bezpłatny e-book, w którym znaleźć będzie można odpowiedzi na pytania, które zadają dzieci, a na które często rodzice nie umieją odpowiedzieć.
Znajdziemy w nim odpowiedzi na pytania takie jak: a dlaczego ta pani jest na wózku? Dlaczego ten chłopczyk jest karmiony dojelitowo? Poruszam też tam temat stomii, która też jest tematem tabu - mówi Ewa Kowalska.
A książkę "Dzieci z Księżyca" można kupić przez Internet. Cały dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na rehabilitację małej Neli.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.