Megalityczny kompleks Ringheiligtum mieści się pobliżu wsi Pömmelte w centralnych Niemczech. Strukturą do złudzenia przypomina brytyjski Stonehenge – składa się z siedmiu koncentrycznych pierścieni. Zamiast z kamienia są one jednak zbudowane z drewna. Wszystkie zachowane struktury pochodzą z okresu między 2800 a 2200 r. p.n.e.
Budowla została odkryta dopiero w 1991 roku. Niecodzienną strukturę dostrzeżono dopiero na zdjęciach z lotu ptaka. Zabytek został zrekonstruowany i można obecnie go odwiedzać. Niedawno archeolodzy i badacze podzielili się ze światem swoimi odkryciami na temat makabrycznej przeszłości tego miejsca.
Makabryczne obrzędy rytualne. Zagadka "niemieckiego Stonehenge"
Od początku zakładano, że kompleks służył jako miejsce obrzędów religijnych. Najnowsze ustalenia potwierdzają tę hipotezę. W zeszłym miesiącu archeolodzy dokonali jednak kolejnego odkrycia.
Najnowsze badania wskazują, że Ringheiligtum pełniło także funkcję kompleksu mieszkalnego. Miejsce mogło służyć jako schronienie dla ponad stu osób. Archeolodzy odkryli także dwa miejsca pochówku.
Największą uwagę naukowców zwraca jednak charakter odprawianych w Ringheligtum obrzędów. Jakiś czas temu naukowcy odnaleźli poćwiartowane szczątki 10 kobiet oraz dzieci. Cztery z pochowanych osób miały doznać urazu czaszek oraz żeber na krótko przed śmiercią.
Badacze podkreślają, że podczas gdy mężczyźni byli chowani w sposób formalny, ciała kobiet i dzieci wrzucano bezładnie do dołów. Niektórzy eksperci wskazują, że te niedbałe pochówki mogły wynikać z rytualnych obrzędów, które sprawowano w "niemieckim Stonehenge".
Jeden z czołowych archeologów badających kompleks Ringheiligtum André Spatzier twierdzi, że jedna z osób w momencie wrzucenia do dołu miała związane ręce. Zdaniem naukowców pozostaje niejasne, czy osoby te zostały zabite rytualnie, czy też ich śmierć była wynikiem jakiegoś konfliktu międzygrupowego.
Rytualna ofiara składana z kobiet i dzieci jest prawdopodobnym scenariuszem – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.
"Niemieckie Stonehenge". To nie jedyne tego typu struktury neolityczne
Zdaniem naukowców nie jest jasne, czy niemieckie Ringheligtum powiązane jest w jakiś sposób ze Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Pewne jest natomiast, że to nie jedyne tego typu struktury zaobserwowane przez badaczy. Podobne drewniane okręgi odkryto m.in. niemieckim Goseck. Liczą 7000 tys. lat i uważane są za jedne z najstarszych na świecie.
Obejrzyj także: Stonehenge zostało przeniesione. Niewiarygodna teoria angielskich badaczy