Bogdan Kicka| 

Makabryczna zbrodnia w Szumsku. Biegli potwierdzają niepoczytalność

81

Wyniki śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Mławie wskazują na niepoczytalność 27-letniego Pawła O., który jest podejrzany o wyjątkowo okrutne zabójstwo swojej siostry. Decyzję tę wydano po sześciotygodniowej obserwacji psychiatrycznej, której wyniki wpłynęły do prokuratury.

Makabryczna zbrodnia w Szumsku. Biegli potwierdzają niepoczytalność
Zatrzymanie Pawła O. podejrzanego o zabójstwo siostry. (Facebook, Policja Mława)

Do tragicznego zdarzenia doszło 14 listopada 2023 roku w Szumsku, niewielkiej miejscowości pod Mławą. Ofiarą była 45-letnia wdowa, matka dwójki dzieci. Jak wynika z ustaleń śledczych, motywem zbrodni były "zaszłości rodzinne". Paweł O. użył dwóch noży zadając kobiecie liczne obrażenia.

Sekcja zwłok ofiary potwierdziła liczne obrażenia, w tym rany kłute szyi, klatki piersiowej i brzucha. Po dokonaniu zbrodni Paweł O. odjechał samochodem swojej siostry w kierunku Olsztyna. Został zatrzymany jeszcze tego samego dnia w wyniku policyjnej obławy.

Po aresztowaniu 27-latek przyznał się do zabójstwa. Jak poinformował prokurator rejonowy w Mławie, Marcin Bagiński, podejrzany "złożył obszerne, bardzo szczegółowe i drastyczne w swojej wymowie wyjaśnienia". Powodem zbrodni miały być "zaszłości rodzinne" związane z problemami komunikacyjnymi między rodzeństwem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zabójstwo blogerki Gabby Petito. Śledczy z USA ujawnili przyczynę śmierci

Decyzje biegłych ws. podejrzanego o brutalne zabójstwo siostry

Od makabrycznej zbrodni minęło już przeszło pół roku. Czy Pawła O. trafi do więzienia? Wiele wskazuje na to, że nie. Przynajmniej nie teraz.

Biegli psychiatrzy, po przeprowadzeniu obserwacji, stwierdzili, że Paweł O. nie był w stanie zrozumieć swoich czynów. Ich opinia będzie jeszcze poddana szczegółowej analizie, jednak, jak zaznacza prokurator Bagiński, istnieje duże prawdopodobieństwo, że śledztwo zakończy się umorzeniem, a sprawca zostanie skierowany na leczenie w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Opinia ta jest bardzo obszerna. Wynika z niej, że z uwagi na chorobowe zaburzenia postrzegania i myślenia, Paweł O. w chwili popełnienia czynów miał zniesioną zdolność do ich rozpoznania i pokierowania swoim postępowaniem. Oznacza to jego niepoczytalność. Innymi słowy, nie można przypisać mu winy – powiedział PAP prokurator rejonowy w Mławie, Marcin Bagiński.

Wcześniej, jednorazowe badanie psychiatryczne nie przyniosło jednoznacznych wyników, co skłoniło śledczych do zlecenia dłuższej obserwacji psychiatrycznej, która trwała sześć tygodni. W trakcie tej obserwacji ustalono, że Paweł O. cierpi na poważne zaburzenia psychiczne.

Dodatkowe zarzuty dla 27-letniego Pawła O.

W trakcie śledztwa Pawłowi O. przedstawiono także inne zarzuty, w tym prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo orzeczonego zakazu oraz kradzież samochodu, którym odjechał z miejsca zbrodni. Zwłoka w przedstawieniu zarzutu kradzieży wynikała z konieczności ustanowienia przedstawiciela prawnego dla dwóch córek zamordowanej, które mają obecnie 9 i 16 lat.

Badania toksykologiczne wykazały obecność amfetaminy we krwi podejrzanego, jednak jej stężenie nie miało znaczącego wpływu na jego stan w chwili popełnienia zbrodni.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić