Polskie lasy to królestwo nie tylko borowików, podgrzybków czy kani. Można w nich spotkać mnóstwo innych smakołyków, o których z jakiegoś powodu wiele osób nie ma pojęcia. W naszych rodzimych kniejach rosną m.in. grzyby, które są niezwykle cenione w kuchni azjatyckiej, a w Polsce nieco lekceważone. Najwyższy czas to zmienić!
Czytaj także: Ten grzyb zabija. Nowa moda może doprowadzić do śmierci
Uszak bzowy - polski grzyb mun
Chodzi o uszaki bzowe, potocznie zwane także grzybami mun lub chińskimi smardzami. Grzyby mun z pewnością zna każdy, który interesuje się kulinariami. To jeden z podstawowych składników potraw azjatyckich.
Można ich skosztować w każdej chińskiej restauracji, są też łatwo dostępne w sklepach, zwykle znajdują się w dziale "kuchnie świata". Panuje przekonanie, że grzyby te rosną wyłącznie w Azji. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. W Polsce gatunek ten jest bardzo powszechny.
Przygotowując azjatycką potrawę nie trzeba zatem biec do hipermarketu, a wystarczy udać się na spacer z koszykiem. Naprawdę warto, gdyż uszaki mają niezliczoną liczbę zalet.
Cenione przez kucharzy i lekarzy
Uszaki nie posiadają zbyt wyrazistego smaku, lecz są cenione w kuchni przede wszystkim za swoją chrząstkowatą konsystencję. Dodają potrawom chrupkości i wzbogacają ich strukturę. Sprawdzają się w zupach, sosach czy daniach z ryżem. Można je także ususzyć. Są niskokaloryczne, a za to bogate w błonnik, białko i witaminy.
To jednak nie wszystko. Uszaki bzowe posiadają wiele właściwości leczniczych, dlatego od wieków są stosowane w chińskiej medycynie ludowej. Grzyby te stymulują układ odpornościowy organizmu, działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Oprócz tego wykazują działanie antynowotworowe i przeciwzakrzepowe.
Czytaj także: Najlepszy patent. Tak odróżnisz kurkę od lisówki
Jak rozpoznać polskiego grzyba mun?
Uszaki rosną na drzewach, najczęściej na bzie czarnym, ale można je spotkać także na wielu innych gatunkach liściastych, np. klonach i olchach. Nie są zbyt wybredne - rosną przez cały rok, nie tylko w lasach, ale nawet w parkach, ogrodach, czy przy drogach.
Uszaki, jak sama nazwa wskazuje, przypominają kształtem ucho. Owocniki są brązowe i powyginane, a ich powierzchnia matowa, delikatnie "zamszowa". Osiągają wielkość nawet do 10 cm.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.