Od kilku tygodni na zachodzie Europy zauważalny jest wzrost zachorowań na małpią ospę. Choroba dotychczas występowała przede wszystkim w Afryce, jednak coraz częściej spotykana jest na starym kontynencie. Sprawa jest na tyle rozwojowa, że Światowa Organizacja Zdrowia w sierpniu poinformowała, że stanowi ona "globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego".
Tylko w tym roku poza Afryką stwierdzono ponad 99 tys. przypadków zakażenia, w tym 208 zgonów. Dla porównania, do maja 2022 roku było zaledwie 131 przypadków i 106 podejrzeń. Mimo znaczącego wzrostu zakażeń w Europie, w Rosji panuje spokój, ponieważ ta wyznaje "tradycyjne wartości" chroniące ją przed zakażeniami.
Biorąc pod uwagę specyfikę rozprzestrzeniania się ospy małpiej, jestem absolutnie pewna, że w Federacji Rosyjskiej, przy jej tradycyjnych wartościach, choroba ta nie jest straszna. Nie spodziewamy się żadnego rozprzestrzeniania się wirusa i nie będzie go – stwierdziła Anna Popowa, szefowa Rospotrebnadzoru będącego rosyjskim odpowiednikiem sanepidu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Powtórzy bunt Prigożyna? "Możemy zaatakować Moskwę"
Retoryka z Zimnej Wojny ponownie w Rosji
W swojej wypowiedzi udzielonej telegramowemu kanałowi Shot szefowa Rospotrebnadzoru stwierdziła również, że zagrożeni zakażeniem są jedynie homoseksualiści. Jak zauważają eksperci z niezależnych mediów, wypowiedź kobiety jest łudząco podobna do tej udzielonej przez Anatolija Potapowa w czasach Zimnej Wojny.
AIDS szaleje w Ameryce od 1981 roku, jest to choroba zachodnia. Nie mamy podstaw do rozprzestrzeniania się tej infekcji, ponieważ w Rosji nie ma narkomanii, homoseksualizmu ani prostytucji – powiedział Minister Zdrowia ZSRR Anatolij Potapow.
Zaledwie rok po słowach Patapowa władze ZSRR walcząc z epidemią AIDS, oficjalnie uznały istnienie tej choroby. Mimo deklaracji Ministra Zdrowia z wirusem Rosja nie jest w stanie poradzić sobie po dziś dzień, notując miliony zachorowań każdego roku.
Czytaj także: Tylko spojrzał na twarz Putina. Coś go zaniepokoiło
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.