Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Maorysi wybrali królową. Zrywają z tradycją

10

Nową królową Maorysów w Nowej Zelandii została 27-letnia Nga Wai hono i te po Paki. To córka zmarłego króla, który został pochowany tego samego dnia na świętej górze Taupiri. Jest drugą kobietą wśród wszystkich ośmiu władców nowozelandzkich Maorysów. Kulturoznawcy uważają, że to zerwanie z tradycją i oznaka zmian dla całej społeczności.

Maorysi wybrali królową. Zrywają z tradycją
Maorysi wybrali królową (GETTY, Phil Walter)

- Jest to zerwanie z tradycyjnym wyborem przywódcy u Maorysów, gdzie zwykle następcą zostaje najstarsze dziecko, przeważnie mężczyzna - powiedziała agencji AFP doradczyni kulturalna Karaitiana Taiuru.

To przywilej być świadkiem, jak młoda Maoryska zostaje królową, szczególnie biorąc pod uwagę starzejące się przywództwo i narastające wyzwania, z którymi mierzy się ta społeczność. Świat Maorysów tęsknił za młodym przywódcą, który poprowadziłby nas w nowym świecie sztucznej inteligencji, modyfikacji genetycznych, globalnego ocieplenia i w wielu innych zmian społecznych, które zagrażają nam, rdzennym mieszkańcom Nowej Zelandii – tłumaczyła Taiuru.

Nga Wai hono i te po Paki została wybrana przez starszyznę maoryskich plemion podczas ceremonii intronizacyjnej na Wyspie Północnej z udziałem tysięcy osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lodowce znane z ''Władcy Pierścieni'' giną w oczach. Niepokojące prognozy naukowców

Maorysi wybrali nową królową. Wcześniej odbyła się ceremonia pogrzebowa poprzedniego króla

W trakcie ceremonii miała na sobie koronę z liści i naszyjnik z kości wieloryba, które mają symbolizować bliskość ludu z naturą. Władczyni została namaszczona świętymi olejkami i pobłogosławiona Biblią.

Wcześniej odbyła się ceremonia pożegnalna dawnego króla Tuheitia Paki. Dzień rozpoczęto od oficjalnego pochówku. Przy trumnie króla była przez cały czas obecna jego najmłodsza córka.

Król zmarł w ostatni piątek po operacji serca w wieku 69 lat. Przez sześć dni jego ciało było wystawione na widok publiczny, a następnie zostało przewiezione przez cztery okręty, z których każdy napędzany był przez dwunastu wioślarzy. Na koniec wyniesiono je na szczyt świętej góry Taupiri, gdzie znajduje się miejsce spoczynku maoryskich władców.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić