Dane przedstawione przez NASA nie pozostawiają wątpliwości. Ocieplenie klimatu stanowi coraz poważniejszy problem. Pada rekord za rekordem - jak podaje NASA, dziewięć ostatnich sierpniów zalicza się do najcieplejszych w historii pomiarów.
Tegoroczne meteorologiczne lato, trwające od 1 czerwca do 31 sierpnia, było drugim najcieplejszym na świecie od momentu rozpoczęcia badań w roku 1880. Było ono o 0,95 st. C cieplejsze niż średnia z lat 1951-1980.
Analiza przedstawiona przez NASA nie powinna być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wydarzenia z ostatnich miesięcy. Fala upałów dotknęła nie tylko Europę, ale też Stany Zjednoczone czy Chiny. Na Starym Kontynencie wysokie temperatury doprowadziły do masowych pożarów lasów w Portugalii, Hiszpanii, we Francji, we Włoszech, a nawet w Chorwacji. Żywioł pochłonął życie setek ludzi w tych krajach.
Z powodu fali upałów straż pożarna w Wielkiej Brytanii zaliczyła najbardziej pracowite lato od czasów II wojny światowej. Jak ujawnił burmistrz Londynu Sadiq Khan, strażacy odebrali ok. 2600 połączeń alarmowych i ponad 1000 razy byli wzywani do różnego rodzaju pożarów.
Aż dwie trzecie Europy zagrożone jest suszą. To najgorszy wynik od 500 lat. Po tym, jak wyschła gleba, raport Globalnego Obserwatorium Susz wskazuje, że 47 proc. kontynentu znajduje się w stanie "ostrzegawczym". Wkrótce problem ten może rozszerzyć się na dodatkowe 17 proc. ziem Europy. Problem dotyczy też Polski - wynika z badania powstałego na potrzeby Komisji Europejskiej.
Globalne ocieplenie wpływa m.in. na efektywność rolnictwa na Starym Kontynencie. W porównaniu ze średnią z poprzednich pięciu lat, prognozy Unii Europejskiej dotyczące zbiorów spadły o 16 proc. dla kukurydzy, o 15 proc. dla soi oraz 12 proc. dla słonecznika.
Wysokie temperatury prowadzą też do obniżenia się poziomu rzek, co minionego lata odnotowano w Hiszpanii, Francji, Niemczech czy w Polsce. Niski poziom wód uderza w sektor energetyczny, bo doprowadził do tego, że o 20 proc. spadła ilość energii wytwarzanej za sprawą elektrowni wodnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.