Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Masowo tną drzewa i wysyłają do Chin? Lasy Państwowe tłumaczą

262

Lasy Państwowe odniosły się do zarzutów, jakoby odpowiadały za masowy eksport polskiego drewna do Chin. Przedstawiciel LP wytłumaczył, że jednostka państwowa co prawda zajmuje się sprzedażą surowca zagranicznym firmom, ale taki handel stanowi jedynie 0,03 proc. sprzedaży. Chiny mogą się jednak pojawić na kolejnym etapie sprzedaży.

Masowo tną drzewa i wysyłają do Chin? Lasy Państwowe tłumaczą
Lasy Państwowe tłumaczą, na czym polega sprzedaż drewna (Facebook, Lasy Państwowe)

Lasy Państwowe w ostatnim czasie spotykają się z zarzutami, że liczba drzew, które idą pod topór, jest znacząca. Mało tego duża część drewna jest sprzedawana do Chin.

Dlatego na profilu LP na Facebooku pojawiło się nagranie, na którym pan Michał tłumaczy szczegóły związane ze sprzedażą polskiego drewna. Jak dowiadujemy się z nagrani, Lasy Państwowe rzeczywiście zajmują się handlem. Część drewna trafia do firm w kraju, część do odbiorców zewnętrznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Krzysztof Gawkowski
Lasy Państwowe sprzedają drewno firmom zagranicznym. Jest to tak zwany eksport bezpośredni - tłumaczy przedstawiciel organizacji. - Mówi się, że większość drewna sprzedawana jest do Chin. Ile tak naprawdę Lasy Państwowe eksportują za naszą granicę? Ten eksport bezpośredni to 0,03 procenta. Nie pomyliłem się - zapewnił pan Michał.

Sprzedają polskie drewno do Chin. Lasy Państwowe pokazują, jak to działa

Przedstawiciel Lasów Państwowych przyznaje, że zarejestrowana na terenie Unii Europejskiej firma, która zakupiła drewno, ma prawo sprzedać je dalej - między innymi na rynek chiński. Mogą to robić zarówno przedsiębiorstwa polskie, jak i zagraniczne.

W momencie, gdy firma podpisała umowę, zakupiła drewno, zapłaciła za nie i wywiozła je z lasu, jest tego drewna właścicielem. To ona decyduje, co z nim się będzie działo dalej - dodaje Michał.

Jak zauważył, nie ma żadnych ograniczeń dotyczących handlu surowcem.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pod filmem pojawiło się sporo reakcji i komentarzy. "Myślę, że nie ma znaczenia kto i gdzie sprzedaje drewno. Oczywiście lepiej gdy sprzedajemy gotowe wyroby.Lasy by pozostać w naszych rękach muszą być rentowne. Sprzedać surowiec najlepszemu odbiorcy, a co on z tym robi to jego sprawa" - uważa pan Wojciech.

"Nie chodzi o to kto sprzedaje drewno, chodzi o to że wycinacie ogromne ilości drzew niszcząc całe ekosystemy, a komu sprzedajecie i gdzie wyjeżdża to już jest inna spraw. Gdybyście tyle nie wycinali to by nie było kupowane" - twierdzi pani Katarzyna.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić