oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Masz psa lub kota? Koniecznie musisz to zrobić. W grę wchodzą dodatkowe koszty

6

Wiele wskazuje na to, że już niebawem właściciele psów i kotów będą musieli się zmierzyć z nowymi przepisami. Planowane rozwiązanie ma pomóc uporać się z problemem bezdomności zwierząt, choć dla psiarzy i kociarzy będzie to również oznaczało dodatkowe koszty.

Masz psa lub kota? Koniecznie musisz to zrobić. W grę wchodzą dodatkowe koszty
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. (Pixabay)

Już niebawem na właścicieli kotów i psów może zostać nałożony nowy obowiązek. Mowa o rejestracji pupili. Jak informuje portal biznesinfo.pl, resort rolnictwa planuje wprowadzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów. Ma on pomóc uporać się z problemem bezdomności zwierząt, który jest nie tylko dramatem czworonogów, ale i sporym obciążeniem dla budżetu samorządów. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że tylko w ubiegłym roku na wyłapanie bezdomnych zwierząt i ich utrzymanie samorządy wydały 350 mln zł.

Oczekiwanym efektem wdrożenia ustawy jest zmniejszająca się liczba bezdomnych zwierząt utrzymywanych w schroniskach dla zwierząt oraz mniejsze koszty ich utrzymania - przekonuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obowiązkiem rejestracji nie zostaną objęte wszystkie zwierzęta. Zgodnie z regulacjami zawartymi w projekcie ustawy, obowiązek będzie spoczywał tylko na właścicieli psów i kotów, które urodziły się już po uruchomieniu rejestru. Dla właścicieli wpis do rejestru wiązać będzie się z dodatkowymi kosztami, jakie wynikają z konieczności zaczipowania zwierzęcia. Jest to wydatek rzędu 50-90 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Łotewski Sopot zachwyca. Po sezonie także nie traci uroku

Od reguły przewidziano wyjątek. Do rejestru będą musiały zostać wpisane psy i koty przebywające w schroniskach, a także te, sprzedawane przez hodowców.

Kara za niewywiązanie się z obowiązku rejestracji psa lub kota

Jeśli właściciele zwierząt nie wywiążą się z tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Ta jednak nie będzie obowiązywać od razu, kary będą mogły być nakładane dopiero po 12 miesiącach od uruchomienia rejestru.

Nie wszystkim wprowadzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów się podoba. Wśród niezadowolonych są samorządy. "Na efekty poczekamy 15 lat albo i dłużej. Powinniśmy również rozpatrywać to pod względem konstytucyjnej równości obywateli względem prawa" - wskazuje Leszek Świętalski dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP cytowany przez "Dziennik Gazetą Prawną".

Zdaniem samorządowców obowiązek powinien objąć wszystkie czworonogi. Dzięki temu możliwe byłoby szybsze odnalezienie właścicieli psów i kotów, zmniejszając ich liczbę w schroniskach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić