Masz suche liście na działce? Nawet nie próbuj ich palić, możesz słono zapłacić

13

Jesień to tradycyjny okres porządków na naszych podwórkach i ogródkach. To wiąże się m.in. z usuwaniem nadmiaru zalegających na trawnikach suchych liści. Niektórzy próbują się ich pozbywać, podpalając zgromadzone sterty odpadków. To jednak rozwiązanie, za które możemy naprawdę słono zapłacić.

Masz suche liście na działce? Nawet nie próbuj ich palić, możesz słono zapłacić
Palenie suchych liści to czynność, która może nas słono kosztować (Adobe Stock)

W okresie jesiennym przybywa tzw. naturalnych odpadków. Jednym z największych problemów dla osób, które chcą utrzymać swoje podwórko czy trawnik w odpowiednim stanie, jest nadmiar suchych liści, które spadają z drzew.

Stosunkowo niedawno wiele osób pozbywało się liści oraz opadłych gałęzi, po prostu je paląc. Od pewnego czasu takie działanie jest jednak zabronione, a łamanie zakazu grozi sporymi konsekwencjami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnicze plamy na liściach klonu. Naturalny wyznacznik jakości powietrza

Zakaz palenia liści w Polsce. Co grozi za jego złamanie?

Co ważne, ten przepis dotyczy praktycznie wszystkich miejsc w naszym kraju. Mowa więc zarówno o przydomowych podwórkach, jak również działkach rekreacyjnych czy też rodzinnych ogródkach działkowych (ROD). W ostatnim przypadku zakaz palenia liści najczęściej określa wewnętrzny regulamin.

Jeśli jednak zdecydujemy się na spalenie suchych liści na naszej działce, powinniśmy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Mandat za wzniecenie ogniska wynosi 500 złotych i może on zostać nałożony przez straż miejską lub policję. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, to konsekwencje mogą być jeszcze bardziej dotkliwe - wówczas mowa o grzywnie wynoszącej nawet 5000 złotych.

Jak pozbyć się zatem suchych liści? Ze względu na obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, zaliczamy je do tzw. odpadów zielonych. W tej samej frakcji umieszczamy m.in. gałęzie czy skoszoną trawę.

Odbiorem suchych liści zajmuje się firma, która na terenie danej gminy prowadzi zbiórkę odpadów. W razie potrzeby nadmiarowe ilości możemy dostarczyć do lokalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wiele osób wykorzystuje również suche liście do stworzenia przydomowego kompostownika.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić