Kaukaskie barszcze to największe rośliny zielne na świecie. Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 3 m, jednak potrafią dorastać do 4-5 m, a nawet i więcej. W pierwszym roku wyrastają jedynie rozłożyste rozety liściowe, w kolejnych latach rośliny wykształcają długie pędy kwiatowe.
Dodatkowo ich liście są bardzo duże, dorastają do 2 m i więcej, przy czym blaszki liściowe osiągają rozmiar 1,2-1,5 metrów.
Najlepszą porą roku na zwalczanie barszczy jest jesień, ponieważ w tym okresie najłatwiej jest go rozpoznać po silnych, dorodnych rozetach. Niszczenie roślin może polegać na ręcznym usuwaniu przy pomocy motyk bądź też przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Czytaj także: Strażacy nie wytrzymali. Chodzi o baseny ogrodowe
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Barszcz Sosnowskiego stwarza niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. Co nalezy zrobić, gdy dojdzie do poparzenia tą rośliną:
- zmyj skórę dużą ilością letniej wody z mydłem,
- unikaj słońca przez co najmniej 48 godz.,
- jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Jeżeli surowicze pęcherze nie uległy rozerwaniu, zmienione miejsce można posmarować hydrokortyzonem. W przypadku otwartej rany stosujemy panthenol. W przypadku, gdy parzący sok dostanie się do oczu, do czasu interwencji lekarskiej chroń je okularami przeciwsłonecznymi o jak najwyższym filtrze UV.
Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny dla alergików, gdyż zawarte w nim substancje mogą prowadzić do licznych owrzodzeń i martwicy tkanek.
Wrocławska straż miejska apeluje, by w przypadku zauważania rośliny, która może być niebezpiecznym barszczem Sosnowskiego zgłaszać to do straży miejskiej (986). Wszystkie zgłoszone przypadki zostaną zweryfikowane przez. Pamiętaj, by nie usuwać barszczy na własną rękę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.