Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uszczuploną wersję podstawy programowej. Celem tych przekształceń jest umożliwienie nauczycielom i uczniom lepszego zrozumienia materiału poprzez ograniczenie zakresu obowiązkowych treści.
Nowa zawężona podstawa programowa ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. Całościowa nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, a od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj więcej: Tak zakończył podróż taksówką. Kierowca się z nim nie cackał
Do 19 lutego włącznie można zgłaszać uwagi, co do kształtu nowej podstawy programowej w formularzu na stronie rządu.
Kontrowersje wzbudziły zapowiedzi MEN o skreśleniu z listy obowiązkowych zagadnień wielu ważnych bohaterów i istotnych wydarzeń dla historii Polski m.in. Witolda Pileckiego, Powstania Wielkopolskiego, bądź rzezi wołyńskiej.
Śląski poseł PiS, Paweł Jabłoński przypomina i zachęca na swoim profilu X o wysłanie formularzy przeciwko wykreślaniu polskich bohaterów i ważnych faktów z lekcji historii.
Polityka skrytykował komentujący Michał Specjalski, który zarzuca mu hipokryzję.
"Śmieszne, że wspomina pan ludobójstwo na Wołyniu, a jak rządziliście to tego w 70. rocznicę nie podejmowaliście w MSZ" - napisał.
"Ankieta jest niejasna. Ciężko zweryfikować, o co chodziło dokładnie autorom. Rodzice nie muszą mieć pojęcia o kwestiach formalnych dotyczących kształcenia" - uważa Krystyna Pawlak.
Formularz do zgłaszania uwag odnośnie proponowanych zmian podstawy programowej dostępny jest pod tym linkiem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.