Pewne ilości glutenu okazały się mieć "Chipsy Kukurydziane" marki Sonko z numerem partii 147.7 i datą minimalnej przydatności do 14.08.2023.
Jak informuje GIS, producent produktu ustala przyczyny jego zanieczyszczenia glutenem we współpracy z dostawcami surowców. Dodatkowym badaniom pod kątem obecności glutenu poddane zostały próbki produktu i surowców. Producent uruchomił procedury wycofania produktu z rynku. Działania te monitorują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Czytaj także: Kupiłeś ten izotonik? Lepiej go nie pij
GIS ostrzega
Jak możemy przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, spożycie tych chipsów może u osób z alergią bądź nietolerancją glutenu wywołać wystąpienie reakcji alergicznej.
Chodzi tutaj przede wszystkim o osoby z celiakią i nietolerancją na gluten. Obie przypadłości zakładają, że spożywane produkty są całkowicie pozbawione glutenu. Nie mogą być produkowane w tych samych naczyniach czy też na tej samej linii produkcyjnej. W przeciwnym razie grożą im objawy typowe dla zatrucia pokarmowego, ale także bóle mięśniowo-stawowe, zmiany nastroju, a w skrajnych przypadkach także duszności i wstrząs anafilaktyczny.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tzw. nieceliakalnej nadwrażliwości dla gluten. Osoby, które na nią cierpią, mogą go spożywać ale w bardzo niewielkiej ilości. Nie muszą także dbać o to, aby produkty, które jedzą, były przygotowywane w pełni sterylnych warunkach, bez grama pszenicy na linii produkcyjnej.
Czytaj także: Masz w domu ten produkt? Wyrzuć jak najprędzej
Pasztet z glutenem
Kolejnym produktem, który nie przestrzega wymogów produktu bezglutenowego, okazał się pasztet z królika, produkowany przez P.H.P. Tradycyjne Jadło Beata Lis. Data przydatności do spożycia i zarazem jego numer partii to 17.11.2022. Osoby z celiakią i nietolerancją nie powinny spożywać tego pasztetu.
W tym przypadku, także jak w przypadku chipsów kukurydzianych, produkt miał na słoiku oznaczenie "produkt bezglutenowy".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.