Pierwsza w tym roku matura rozpoczęła się 7 maja o godzinie 9:00. Na napisanie egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym, przeprowadzanym w nowej formule (tzw. formuła 2023), maturzyści mieli dokładnie 240 minut.
Egzamin składał się z trzech części. Abiturienci musieli rozwiązać dwa testy oraz napisać tekst własny - rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów, odwołując się do utworów literackich, lektur i wybranych kontekstów.
Czytaj także: Matura 2024. Była godz. 9:22. Zdjęcia trafiły do sieci
Do egzaminu przystąpili w tym roku także osadzeni więźniowie. Służba Więzienna udostępniła zdjęcie z monitoringu, ukazujące skazanych na maturze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Formuła egzaminu nie różni się od tych przeprowadzanych na wolności, a egzamin prowadzi cywilna komisja.
Jak podkreśla dziennik "Fakt", w tym roku 36 osób ukończyło edukację w tych niecodziennych placówkach, z czego 24 przystąpiło do egzaminu dojrzałości. Dodatkowo maturę poprawia jedna osoba oraz pisze ją jeden osadzony, który skończył szkołę jeszcze na wolności.
Czytaj także: Kupił boczek i położył na wagę. Wynik go zaskoczył
Dziś (7.05) piszą egzamin z języka polskiego. Rozpoczęli o dziewiątej tak jak wszyscy na wolności. Przed egzaminem rozmawiałem z nimi indywidualnie. Było widać, że stres ich nie opuszczał – powiedział portalowi Służby Więziennej Hubert Skrzyński, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Płocku.
Maturzyści z płockiego zakładu karnego w środę zdają matematykę, a w kolejnych dniach język angielski i geografię. Jedyną zmianą w porównaniu z maturą na wolności jest... ubiór. Za kratami nikt nie nosi garnituru. Dozwolone są dresy i krótkie spodnie.
Czas na matematykę
W środę, 8 maja, o godzinie 9:00 rozpoczęła się matura z matematyki na poziomie podstawowym. To przedmiot obowiązkowy, do którego przystępuje każdy abiturient. Egzaminy dojrzałości odbywa się w dwóch formułach.
"Starą maturę" zgodną z formułą 2015 piszą uczniowie, którzy w toku nauki uczęszczali do gimnazjum, a "nową", zgodną z formułą 2023 - uczniowie objęci przeprowadzoną przed laty reformą edukacji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.