Opublikowane dokumenty są bardzo szczegółowe. Wydaje się, że teraz już wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Zarówno szkoły, jak i uczniowie będą zobowiązani do przestrzegania wielu reguł.
Konieczne będzie ustawienie ławek w odpowiedniej odległości. Ponadto szkoły będą musiały zapewnić uczniom i nauczycielom płyny do dezynfekcji rąk. Każdy uczeń będzie zobligowany do korzystania ze swoich przyborów.
Oczywiście obowiązkowa będzie również dezynfekcja m.in. ławek i krzeseł. Wdrażane mają zostać wszystkie możliwe procedury, które pozwolą na ograniczenie ryzyka zakażenia się koronawirusem do absolutnego minimum.
Zobacz także: Matura bez egzaminu ustnego. Przemysław Staroń: "To dobry moment na dyskusję, czy matura w takiej formie jest potrzebna"
Czytaj także:
- Kolejna pandemia jest kwestią czasu. Tam może wybuchnąć. "Tykająca bomba"
- Tak będą wyglądać wakacje Polaków. Badanie nie pozostawia złudzeń
Matura i egzamin ósmoklasisty. Co z maseczkami?
Wydano też szczegółowe wytyczne dotyczące obowiązku zakrywania twarzy. Kiedy jest to konieczne, a kiedy nie? Odpowiedzi zostały zamieszczone w oficjalnym komunikacie MEN:
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą - w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego;
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
3) podchodzi do niego egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej EPKwZ i EZ)
4) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos.
- Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym
- Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.