W sierpniu 2022 roku Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które zmieniło podstawę programową przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Na jego mocy usunięto kwestie dotyczące zdrowia, a w zamian wprowadzono treści z edukacji obronnej obejmujące zajęcia ze strzelectwa.
Na tej podstawie uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej mają dowiadywać się, jak składać i rozkładać broń, a licealiści mają za zadanie nauczyć się strzelać z użyciem "broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych".
Obecnie, z uwagi na to, że nie wszystkie szkoły mają dostęp do strzelnicy, obowiązuje dwuletni okres przejściowy. We wrześniu 2024 r., od nowego roku szkolnego, zajęcia miały być obowiązkowe dla wszystkich uczniów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomysł pojawił się w związku z wojną w Ukrainie. W programie edukacji dla bezpieczeństwa brakowało komponentu dotyczącego zagrożeń wojennych - tłumaczył były minister edukacji.
Początkowo Barbara Nowacka krytykowała pomysł Czarnka i wskazywała, że MEN nie planuje budowania strzelnic w szkołach.
Od strzelania młody człowiek nie nauczy się odpowiedniej reakcji. Nie planuję wybudowania strzelnic w szkołach, ale planuję doprowadzić do tego, by dzieciaki miały zajęcia z pierwszej pomocy - deklarowała na antenie radia Zet.
Pomysł nauki strzelectwa w szkołach będzie rozwijany
Na początku tego roku ministra edukacji zmieniła jednak zdanie co do zajęć nauki strzelectwa w szkołach. - Budowane są strzelnice. Żyjemy w takich czasach, w jakich żyjemy i nie można udawać, że świat jest dokładnie taki, jakim go pamiętamy albo taki, jaki był 10 czy 15 lat temu - powiedziała w wywiadzie dla Onetu.
Czytaj także: Masz uwagi do podstawy programowej? To ostatni dzwonek
Słowa Barbary Nowackiej w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" potwierdza rzecznik MEN Piotr Otrębski. - Od września we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w ramach edukacji dla bezpieczeństwa zajęcia na strzelnicy będą obowiązkowe. W klasach ósmych szkół podstawowych zajęcia z zakresu strzelectwa nadal będą teoretyczne - powiedział Otrębski.
Ponadto od września 2024 r. MEN wprowadzi zajęcia z pierwszej pomocy dla klas 1-3. Zajęcia będą prowadzić nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego.
- We współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowujemy taki mechanizm, żeby dzieci od najwcześniejszych lat umiały zareagować - wyjaśniła ministra edukacji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.