Dziwne metalowe "jajko" znaleźli ukraińscy żołnierze na polu walki. Mieści się w dłoni, jest dość ciężkie i jest opisane rzędem cyfr oraz rosyjskich liter. Co to takiego? Na pierwszy rzut oka niegroźny element uzbrojenia to tak naprawdę śmiercionośna broń, której Federacja Rosyjska używa przeciw Siłom Zbrojnym Ukrainy.
To "jajko" to fragment bomby kasetowej z zestawu RBK-500, który używany jest na polu walki przez Rosjan od wielu lat. Szef sił zbrojnych generał Siergiej Szojgu nie tak dawno narzekał, że USA dostarczyło Ukrainie tego typu amunicję i zarzekał się też, że jego wojsko tego nie robi. Tak samo jak Władimir Putin, po prostu kłamał jak z nut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawda jest zupełnie inna. Rosjanie od 2014 roku, czyli aneksji Krymu i zajęcia Donbasu używają bomb kasetowych w walkach z wojskiem ukraińskim. Te od lat budzą wielkie kontrowersje i są uważane za niehumanitarne, ale w konfliktach zbrojnych na całym świecie stały się standardowym wyposażeniem wojsk. Także amerykańskich.
A że są bardzo skuteczne - pociski skutecznie rażą piechotę i mogą zadawać jej dotkliwe straty - na froncie ukraińskim są obecne od samego początku wojny. Rosjanie zintensyfikowali użycie bomb kasetowych, Ukraińcy zaczęli je stosować wiosną, gdy ruszyła kontrofensywa. Waszyngton przekazał Kijowowi najnowsze modele.
Ta znaleziona przez Ukraińców na froncie w formie stalowego "jajka" pochodzi zapewne z pocisku lotniczego RBK-500, który zawiera aż 126 kasetek z bombami AO-2.5RT. Pociski najpierw uderzają o ziemię, po czym rozdzielają się i uwalniają zawartość. Kasetki odbijają się na wysokość ok. 2 metrów i eksplodują na dużym obszarze.
Amunicja kasetowa doskonale sprawdza się na polu walki, gdzie piechota i ciężki sprzęt walczą w okopach i na długiej linii. Może razić wielu wrogów i jest o wiele bardziej skuteczna od tradycyjnych bomb. Ukraińcy zaczęli je stosować, by lepiej skruszyć linie obronne Rosjan i wykonać wyłom na froncie. Wrogowie starają się odpowiadać.
Amunicja kasetowa może zawierać subamunicję o różnym działaniu, na przykład odłamkową, przeciwpancerną, chemiczną etc. Pociski kasetowe służą do rażenia celów powierzchniowych i są bardzo skuteczne. Zasada działania jest prosta i bezwzględna. Amunicja eksploduje w powietrzu nad celem lub w kontakcie z ziemią, uwalniając kilkadziesiąt do kilkuset mniejszych ładunków o polu rażenia stadionu piłkarskiego.
Jest zakazana od 2010 roku po konferencji w Dublinie. Polska do paktu o zakazie amunicji kasetowej nie przystąpiła, ratyfikowało ją 111 krajów. USA, Rosja i Ukraina nie zdecydowały się na taki krok.