Do tej niecodziennej interwencji doszło na zakopiańskich Krupówkach w środę 28 lutego, o czym poinformowali funkcjonariusze z małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Jak przekazali, ptak został przez nich przejęty i od razu trafiło na badania do lekarza weterynarii.
Jak wskazuje "Gazeta Krakowska", oględziny potwierdziły, że zwierzę jest przemęczone, ma przycięte i powyrywane pióra, a także w nienaturalny sposób kiwa się na boki. Jak podkreślono, sowa była przetrzymywana w nieodpowiednich warunkach. Trzymano ją w klatce, w której nie było odpowiedniego drążka, na którym ptak mógłby stać.
Płomykówka, tak jak wiele innych sów, jest gatunkiem chronionym Konwencją Waszyngtońską i polskimi przepisami o ochronie przyrody. Pomijając aspekt prawny, sowy to nocne ptaki drapieżne. Zmuszanie ich do aktywności w dzień jest po prostu znęcaniem się nad nimi — przypomina Małgorzata Woźniak-Słota, zastępca naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Policja zapowiedziała, że sprawa trafi do prokuratury. Sąd najpewniej zdecyduje przepadek zwierzęcia na rzecz Skarbu Państwa. Wtedy resort klimatu i środowiska wskaże nowy dom dla sowy lub zdecyduje o jego powrocie do życia na wolności, jeśli zwierze będzie do niego zdolne.
Zwierzę nie powinno być atrakcją turystyczną!
Niestety przykład sowy płomykówki z Krupówek nie jest ani odosobniony, ani ostatni. Zwierzęta w wielu miejscach kraju wykorzystywane są jako atrakcje turystyczne. Zmuszane są do nienaturalnych dla nich zachowań, a nierzadko przetrzymywane w skrajnie trudnych warunkach.
Każdy, kto chciałby pochwalić się w social mediach zdjęciem z dzikim zwierzęciem, powinien mieć z tyłu głowy, że bierze udział w dręczeniu. Nie uczmy tego naszych dzieci! - apeluje Małgorzata Woźniak-Słota.
Im mniejsze będzie nasze zainteresowanie tego rodzaju "atrakcjami", tym mniej będzie osób je oferujących.