Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Miał być milion pocisków. Zawstydzająca rzeczywistość

Jak informuje Reuters, kraje Unii Europejskiej złożyły zamówienia na zaledwie 60 000 pocisków artyleryjskich obiecanych Ukrainie. Gdy Zachód obiecywał władzom w Kijowie milion sztuk amunicji, dostarczono jej raptem 480 tysięcy, czyli mniej niż połowę.

Miał być milion pocisków. Zawstydzająca rzeczywistość
Ukraina czeka na broń i pociski, ale dostanie ich zdecydowanie za mało (GETTY, The Washington Post)

Kraje zachodnie w drugim roku ukraińskiej wojny dość hojnie i zdecydowanie wspierały walczący z okupantem Kijów. Obiecywano ciężki sprzęt, amunicję, szkolenia dla żołnierzy oraz pomoc humanitarną. Sęk w tym, że słowa polityków i dyplomatów to jedno, a rzeczywistość to zupełnie inna kwestia.

Jeszcze w marcu UE chciała zwiększyć dostawy pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm dla Sił Zbrojnych Ukrainy i dostarczyć Ukrainie w ciągu roku milion pocisków oraz rakiet. Jak się okazuje, nie uda się przekazać nawet połowy.

Całą sytuację opisał Reuters, który podaje, że na razie łącznie dostarczono około 480 tys. sztuk amunicji, co stanowi mniej niż połowę zakładanego celu. W samej Unii Europejskiej powstaje deklaracja podkreślająca "pilną potrzebę przyspieszenia dostaw rakiet i amunicji" wojskom z Kijowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie zmierzali na front. Nagle z ich T-72 nic nie zostało

Europejska Agencja Obrony podała we wrześniu, że siedem krajów zamówiło amunicję w ramach pionierskiego programu wspólnych zamówień. Litwa, Dania i Luksemburg potwierdziły, że należą do tej siódemki. Źródła w Agencji uważają, że w sumie było to zaledwie 60 tys. pocisków, kropla w morzu potrzeb.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Niektórzy komentatorzy uważają, że wiele rządów po prostu nie poparło deklaracji o długoterminowym wspierania Ukrainy składaniem zamówień w firmach zbrojeniowych.

Inni twierdzą, że przemysł potrzebuje czasu na zwiększenie produkcji i wznowienie produkcji takich pocisków artyleryjskich, które do niedawna nie były postrzegane jako priorytet we współczesnych działaniach wojennych.

Moskwa uporała się już z przestawieniem produkcji na wojenną, zadbała o łańcuchy dostaw i radzi sobie lepiej od Ukrainy. Ma wielką przewagę gospodarczą oraz ludzką, co może Ukrainie pomóc zniwelować wsparcie z Europy oraz USA. A w Stanach Zjednoczonych projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy został zablokowany w Senacie przez republikanów.

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow przyznał z rozmowie z Fox News, że zachodnia pomoc umożliwiła Siłom Zbrojnym Ukrainy wyzwolenie połowy terytorium okupowanego przez Rosję od początku inwazji. I że to nie koniec. Kijów ma już plan na prowadzenie wojny w przyszłym roku, ale bez pomocy z agresorem sobie nie poradzi.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić