W 2017 roku do kin wszedł film "Człowiek z lodu". To historia Kelaba, który wyruszył za mordercami mieszkańców swojej wioski. Na ekranie przedstawiono nam włochatego, dobrze zbudowanego mężczyznę z długimi włosami i jasnymi oczami. Tak właśnie miał wyglądać mężczyzna, którego mumię odnaleziono w 1991 roku.
Czytaj także: Mogą mieć 2 tys. lat. Spektakularne odkrycie w Polsce
Mumia odkryta w Alpach Ötztalskich miała mieć nawet 5300 lat. Przedstawiała 46-letniego mężczyznę. Jednak najnowsze badania pokazują, że wcale nie był to owłosiony łowca-zbieracz rasy kaukaskiej, a łysiejącym rolnikiem o ciemnej skórze.
Analiza genomu ujawniła cechy fenotypowe, takie jak wysoka pigmentacja skóry, ciemny kolor oczu i łysienie typu męskiego, które wyraźnie kontrastują z poprzednimi rekonstrukcjami, które przedstawiają jasnoskórego, jasnookiego i dość owłosionego mężczyznę - mówi antropolog ewolucyjny Johannes Krause z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech, cytowany przez GeekWeek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wygląd nie do ustalenia?
Ciekawym jest fakt, że naukowcy nie potrzebowali zbyt wiele czasu, żeby ustalić, jak brzmiał głos Icemana, czy nawet co jadł przed śmiercią. Znacznie bardziej skomplikowane okazało się ustalenie jego wyglądu.
Po raz pierwszy genom mumii wzięto pod lupę w 2012 roku. Wówczas zawyrokowano, że był spokrewniony z obecnymi mieszkańcami Sardynii. To oznaczało, że pochodził z populacji wschodnich łowców-zbieraczy i kaukaskich łowców-zbieraczy, które połączyły się właśnie w piątym tysiącleciu, czyli latach, z których pochodziła mumia.
Najnowsze badania jednak temu przeczą. Według nich Ötzi był blisko spokrewniony z rodem neolitycznych rolników z Anatolii, gdzie obecnie znajduje się Turcja.
Czytaj także: Ludzkie szczątki i grobowce. Ujawniła je odwilż
Naukowcy ustalili, że Ötzi był na rolniczej diecie, a pigment jego skóry był znacznie ciemniejszy od tego, jaki miała większość europejskich populacji. Miał mieć czarne włosy, ale prawdopodobnie cierpiał na łysienie androgenowe.
Potrzebne będą przyszłe badania z większą liczbą próbek z południowych Alp, aby powtórzyć nasze odkrycia i zweryfikować, czy Iceman był wyróżniającym się osobnikiem, czy też typowym przedstawicielem swojej populacji - dodają naukowcy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.