Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Miał dostać "złotą wizę". Nowe informacje ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

110

Sebastian Majtczak oczekuje na ekstradycję po tragicznym wypadku na autostradzie A1. Mężczyzna ponownie znalazł się w centrum uwagi. Kierowca BMW miał uzyskać tzw. złotą wizę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czyli status rezydenta.

Miał dostać "złotą wizę". Nowe informacje ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Sebastian Majtczak miał spowodować wypadek na A1. (Archiwum)

Sebastian Majtczak, kierowca BMW podejrzewany jest o spowodowanie tragicznego wypadku na autostradzie A1. "Gazeta Wyborcza" donosi, że miał uzyskać status rezydenta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Majtczak miał otrzymać tzw. złotą wizę, która zapewnia długoterminowe korzyści rezydenckie.

Złota wiza, oficjalnie znana jako status rezydenta, jest przyznawana osobom, które spełniają określone kryteria finansowe i związane z działalnością w ZEA. Dzięki temu programowi, osoby takie jak Majtczak mogą legalnie przebywać na terytorium ZEA przez dłuższy czas i korzystać z różnych przywilejów.

W połowie września 2023 roku na autostradzie A1 w miejscowości Sierosław doszło do tragicznego wypadku, który wstrząsnął Polską. Jadący z ogromną prędkością, co najmniej 253 km/h, pojazd BMW wjechał w tył Kii, która zjechała na pas awaryjny. W wyniku zderzenia Kia stanęła w płomieniach, a we wraku znaleziono ciała trzyosobowej rodziny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od wieków fascynuje turystów. Przez 300 dni w roku spowija ją mgła

Sebastian Majtczak, kierowca BMW, nie odniósł żadnych obrażeń. Po wypadku nie został zatrzymany przez śledczych, co budziło wiele kontrowersji i pytań. Wkrótce potem Majtczak wyjechał z Polski, co skomplikowało dalsze postępowanie.

Z informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą", wynika, że Sebastian Majtczak uzyskał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich status rezydenta. Aby tego dokonać, musiał spełnić kilka wymagających kryteriów, takich jak przebywanie w ZEA przez co najmniej pół roku oraz zarejestrowanie działalności gospodarczej. Spełnienie tych warunków, w połączeniu z odpowiednimi zasobami finansowymi, pozwoliło na uzyskanie złotej wizy.

Nie mam w tej sprawie informacji. Muszę się skonsultować z klientem - skomentowała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mec. Katarzyna Hebda, która reprezentuje Majtczaka.

Polskie władze, w tym Prokuratura Generalna, zajmują się procedurą ekstradycyjną, aby sprowadzić Majtczaka do Polski i postawić go przed sądem. W ubiegłym roku Sebastian Majtczak został zatrzymany w Dubaju. Wniosek o ekstradycję do Polski trafił już do resortu dyplomacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Proces ten jednak wciąż się przeciąga, a polskie władze starają się jak najszybciej sprowadzić zatrzymanego.

Warto nadmienić, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w kwietniu miał spotkać się ze swoim odpowiednikiem z ZEA w Luksemburgu. Nie podano jednak, czy oficjele rozmawiali na temat zatrzymanego.

Wystąpienie o ekstradycję ma swoje procedury. Wniosek trafił na biurko dyrektora departamentu ds. cudzoziemskich Ministerstwa Spraw Zagranicznych ZEA. Podczas gdy Majtczak pozostaje w Dubaju, prawnik reprezentuje jego interesy na miejscu. Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy Majtczak trafi do Polski. Procedura ekstradycyjna jest skomplikowana i wymaga ścisłej współpracy między polskimi i emirackimi władzami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić