Miała być ekspresówka, jest cmentarzysko. Wielkie odkrycie na budowie trasy S7

47

Mówią o tym odkrycie, jednak o tym, że na terenie budowy trasy S7 mogą znajdować się cmentarzyska liczące tysiące lat, archeolodzy wiedzieli już od jakiegoś czasu. W Parkoszowicach w woj. małopolskim odkryli taki obiekt z przełomu neolity i epoki brązu. Oznacza to, że cmentarzysko liczy ponad 4 tys. lat. I nie jest jedynym odkrytym w tej okolicy.

Miała być ekspresówka, jest cmentarzysko. Wielkie odkrycie na budowie trasy S7
Odkrycie na budowie trasy S7 może liczyć nawet 4 tys. lat (GDDKiA)

W promieniu dosłownie 15 km ekipy archeologiczne odkryły jeszcze trzy inne cmentarzyska z tego samego okresu - w Giebułtowie, Smrokowie i Szczepanowicach. Wszystko, co na nich znaleziono, zostało przekazane Polskiej Akademii Nauk.

O odkryciach poinformował Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który zaznaczył, że badacze sprawdzali teren przed budową 5-kilometrowego odcinka ekspresówki S7 od Miechowa do Szczepanowic.

Ostatnio odkryte cmentarzysko, znajdujące się w Parkoszowicach mieści się na wzgórzu, na północ od węzła Szczepanowice. Archeolodzy przebadali tam teren o powierzchni 1,8 ha. Jak mówią, na odkrytym cmentarzysku pochowanych zostało osiem osób, które reprezentowały kulturę ceramiki sznurowej z przełomu epoki neolitu i brązu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzecie Mistrzostwa w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej w Supraślu

Naukowcy podkreślają, że w okolicy odkrytego cmentarzyska musiała przed laty funkcjonować osada. Jest to nietypowe dla tej konkretnej kultury, gdyż jej przedstawiciele zwykle grzebali bliskich z dala od osad.

Według ustaleń archeologów zmarłych pochowano w wykopanych w ziemi jamach grobowych. Byli złożeni w pozycji skurczonej na boku, a głowy mieli skierowane na północny wschód. Do tego każdy został pochowany z różnego rodzaju ceramicznymi naczyniami czy kamiennymi narzędziami. W grobie jednej z kobiet znaleziono miedziane ozdoby, co świadczyło, że była osobą o wysokim statusie w społeczności.

Odkrycie sprzed 4 tysięcy lat nie powstrzyma ogromnej inwestycji

Jak informują wykonawcy, budowa odcinka ekspresówki między węzłami Miechów i Szczepanowice jest już na ostatniej prostej. Ma zostać otwarta jeszcze w tym miesiącu. Dwujezdniowa droga liczy 5,3 km i jest zlokalizowana na północ od Krakowa a jej trasa została poprowadzona przez rolnicze tereny Wyżyny Miechowskiej.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić