65-latka w końcu postanowiła udać się do dermatologa. Okazało się, że zmiana skórna na plecach miała ponad 20 centymetrów długości. Powodowała ból i swędzenie.
Czytaj także: Straciła palec, bo obgryzała paznokcie
Miała na plecach gigantyczną narośl przypominającą ząb
Na środku grzbietu kobiety znajdowała się narośl w kształcie rogu. Wyrastała na krótkiej, dobrze ukrwionej szypule. Lekarze postawili diagnozę, że jest to róg skórny.
Dermatolodzy na początku przeprowadzili zabieg diagnostyczny, mający na celu pobranie materiału biologicznego ze zmienionych chorobowo tkanek. Jak się okazało, zmiana powstała z brodawki i była stosunkowo łagodna. Róg usunięto bez powikłań.
Róg skórny. Największa tego typu narośl w historii
Nie jest znana dokładna przyczyna powstania narośli. Lekarze zaznaczają, że tej wielkości narośle powstają po zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Tak mogło być również i tym razem.
Róg skórny to zmiana chorobowa, powstała z keratyny, czyli białka tworzącego zewnętrzną warstwę skóry. Zmiana może przybierać różne kształty i rozmiary. Tego typu narośle mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe.
Wśród przyczyn rozwoju rogu skórnego wymienia się narażenie na promieniowanie słoneczne. Szacuje się, że nawet połowa podobnych narośli pojawia się z powodu raka lub zmian przedrakowych skóry. Czasami mogą pojawić się one na bliznach lub z powodu oparzeń.
Lekarze twierdzą, że znaleziony u kobiety róg skórny to największy tego typu przypadek opisany w literaturze medycznej. Rogi skórne usuwa się laserowo, za pomocą krioterapii lub po prostu wycina. Metoda leczenia uzależniona jest od wielkości zmiany i jej charakteru.
Czytaj także: Manicure może być niebezpieczny. Dermatolodzy ostrzegają
Obejrzyj także: Swędząca skóra okazała się objawem raka
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.