Dr Grzesiowski powołuje się na najnowsze badania, które opublikował "Lancet Diabetes & Endocrinology". Zostały one przeprowadzone z wykorzystaniem danych zgromadzonych w amerykańskim departamencie weteranów wojennych.
Dotyczyły 181 tys. 280 osób, które od 1 marca 2020 roku do 30 września 2021 roku były zakażone koronawirusem i przeżyły co najmniej 30 dni. Porównywano je z osobami, które nigdy nie chorowały na COVID-19.
Kolejna praca potwierdzająca wzrost zachorowalności na cukrzycę w ciągu 12 miesięcy po COVID-19 - spostrzega dr Paweł Grzesiowski na Twitterze.
Na tym jednak nie koniec. Ekspert postanowił zwrócić uwagę na to, jak mocno wzrasta ryzyko choroby. Liczby nie zostawiają złudzeń.
Ryzyko rośnie o 40 proc. w porównaniu z grupą kontrolną. Opieka po zachorowaniu na COVID-19 powinna obejmować kontrolę glikemii. Wczesne rozpoznanie to leczenie cukrzycy - podsumowuje dr Grzesiowski.
Zniesienie maseczek. Dr Paweł Grzesiowski zaniepokojony
Od 28 marca w Polsce nie trzeba zasłaniać ust i nosa w większości miejsc publicznych. Kilka dni temu dr Grzesiowski wyraził zaniepokojenie tym ruchem władz.
Od 28 marca 2022 r. w Polsce koronawirus przestał być. Zniesiona będzie izolacja, kwarantanna, maski (z wyjątkiem placówek medycznych), ograniczony będzie dostęp do testów. Na jakiej podstawie? Którzy eksperci podpisali tę rekomendację? - dopytywał na Twitterze.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.