Takie pytania na rozmowie rekrutacyjnej nie są niczym nowym. "Gdzie widzisz się za 5 lat", "Dlaczego uważasz, że pasujesz do naszego zespołu" to tylko niektóre z nich. Wśród rekruterów popularnym ostatnio jest tzw. test krzesła. Jeśli poznacie go z wyprzedzeniem - na rozmowie kwalifikacyjnej nie będziecie zaskoczeni.
Z pozoru śmieszne zadania mają na celu sprawdzenie naszego refleksu, kreatywności czy szybkości myślenia. Do tego właśnie przydaje się "test krzesła". Na czym on polega?
Celem tego testu jest sprawdzenie przez rekrutera tego, jak potencjalny pracownik reaguje na nagłe zdarzenie. Po przyjściu na rozmowę o pracę wskazywane jest nam krzesło, na którym mamy usiąść. Jednak gdy tylko na nim siadamy - okazuje, że się chwieje. Jak zareagować?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Może się nam wydawać, że jeśli zagryziemy wargi i postanowimy wytrwać w tej niekomfortowej sytuacji, to wcale nie zostanie to odebrane w dobry sposób. Nie mając odwagi zabrać głosu możemy zostać odebrani jako osoba nieśmiała i niepewna. Zamiast tego warto powiedzieć o tym rekruterowi, ale też samemu zaproponować rozwiązanie. Jednym z niezawodnych sposobów jest podłożenie kartonika pod nogę, przez którą krzesło się chwieje.
Testy podczas rekrutacji. Co z filiżanką po kawie?
Kolejnym bardzo popularnym sposobem, jaki stosują rekruterzy, jest zaproponowanie filiżanki kawy. Test ma sprawdzić maniery kandydata, gdy ten wypije kawę. Zdaniem rekruterów powinien zabrać do kuchni filiżankę i ją wymyć.
Kolejnym z testów jest metoda z długopisem. Oprócz popularnego sposobu pod hasłem "proszę sprzedaj mi ten długopis", mającego zastosowanie raczej w rekrutacji do działów sprzedaży, jest też prosta metoda, polegająca na "przypadkowym" upuszczenie długopisu. Tutaj, podobnie jak w przypadku testu w filiżanką, powinniśmy się wykazać życzliwością i schylić po upuszczony długopis.
Czytaj także: Otworzył list od Energi. "Myślałem, że dostanę zawału"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.