Grzegorz Braun, poseł Konfederacji, zgasił płonącą w Sejmie chanukiję. To dziewięcioramienny świecznik, w którym zapala się świece w ramach obchodów święta Chanuka. Jest ono obchodzone także w polskim Sejmie - od 2005 r.
Braun, po zgaszeniu płonących świec, krzyczał do świadków zdarzenia o "obchodach satanistycznego kultu". Został za to ukarany decyzją Prezydium Sejmu - obcięto mu dietę poselską i uposażenie. Może także zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej i stracić immunitet poselski.
Wtorkowe wydarzenia w Sejmie odbiły się szerokim echem w kilku państwach na świecie. Głośno o jego zachowaniu było także na Podkarpaciu. Grzegorz Braun dostał się właśnie do Sejmu z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego. Kontrowersyjny polityk otrzymał w wyborach parlamentarnych ponad 26 tysięcy głosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Teraz Rada Miasta Rzeszowa oraz prezydent Rzeszowa w mocnych słowach potępili jego zachowanie.
My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie - czytamy w oświadczeniu.
Jak dodają urzędnicy z Podkarpacia, Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.
Czytaj również: Rodzina Grzegorza Brauna. Kim jest jego siostra?
Braun chciał zostać prezydentem
Co ciekawe, w 2021 roku Grzegorz Braun ogłosił swoją kandydaturę w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa. W wyborach, które odbyły się 13 czerwca 2021 r., zajął czwarte miejsce, uzyskując 9,1 procent głosów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.