Według badań opublikowanych w czasopiśmie "The American Naturalist" stonogi są drapieżnikami wierzchołkowymi. W jadłospisie stawonogów z wyspy Philip należącej do Australii, znajdują się przede wszystkim mniejsze ptaki, pisklęta, padlina, świerszcze, gekony, a nawet padlinożerne ryby.
W ramach badania naukowcy z Uniwersytetu Monash w Australii spędzili kilka dni śledząc i obserwując stonogi na wyspie oraz ich ofiary, na które polowały nocą. Zauważono, że rocznie ginie spora liczba piskląt burzyka czarnoskrzydłego. Mowa o prawie 4 tys. młodych. W końcu zauważono podobne obrażenia na znalezionych ptakach. To doprowadziło badaczy do morderczych stonóg.
Nasza praca pokazuje, że stawonogi mogą odgrywać wiodącą rolę we wpływaniu na wydajność rozrodczą kręgowców oraz modyfikowanie struktur troficznych i przepływu składników odżywczych w ekosystemach wyspowych - czytamy w czasopiśmie naukowym "The American Naturalist".
Choć mierzące ok. 30 cm stawonogi mordujące pisklęta nie brzmią zbyt przyjaźnie, naukowcy zauważają, że są ważnym elementem ekosystemu. Gdy kolonizowano wyspę i wprowadzano tam nowe gatunki (kozy, bydło, króliki), zniszczono dom tych stonóg. Wtedy to ptactwo zaczęło rozmnażać się w bardzo szybkim tempie, a nie było takich drapieżników, które by się nimi żywiły. Dziś badacze dzięki wysiłkom ochronnym Parku Narodowego Norfolk Island chcą "zregenerować" las i pomóc w odbudowie jego fauny i flory.