W tym roku w Opolu powstała kolejna restauracja KFC. Mieści się na Zaodrzu u zbiegu ulic Niemodlińskiej i Prószkowskiej. Dosyć niespodziewanie, spornym tematem w tej inwestycji okazało się drzewo.
Jak podkreśla "Gazeta Wyborcza", już w grudniu mieszkańcy Zaodrza alarmowali, że rosnący na tej działce kilkudziesięcioletni cis ma uszkodzone korzenie. Nie wiadomo czy inwestor celowo uszkodził drzewo, czy nastąpił nieszczęśliwy wypadek.
Postaramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy żeby uratować to drzewo. Cis jest pod ochroną. Chcielibyśmy inwestorowi pokazać że lokalna społeczność dba o zieleń i przyrodę - napisała w sieci rada dzielnicy Zaodrze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak obecnie wygląda sytuacja z cisem? Jak dodaje "Wyborcza", wokół drzewa wbito spięte linkami drewniane palisady. Lokalni mieszkańcy podkreślają, że stan drzewa jest dziś bardzo zły i nie przypomina już zdrowego okazu.
Sprawą zainteresowało się miasto. Pod koniec marca do ratusza wpłynął wniosek właściciela nieruchomości "o zezwolenie na przesadzenie drzewa. Miasto uważa jednak, że wniosek nie jest kompletny.
Do wniosku dołączona została ekspertyza dendrologiczna, opracowana przez specjalistę, zawierająca opis sposobu przesadzenia drzewa poprzez obniżenie jego posadowienia, oraz działań zabezpieczających i pielęgnacyjnych drzewa po zabiegu - informuje Adam Leszczyński, rzecznik prasowy opolskiego ratusza. - Usunięcie drzewa podlega opłacie, której wysokość uzależniona jest od wielkości obwodu pnia danego gatunku drzewa - dodaje.
Jak tłumaczy Jacek Kasprzyk, przewodniczący Rady Dzielnicy Zaodrze, kontakt z właścicielem nieruchomości nie jest łatwy, bo odbywa się przez pełnomocnika.
Sam ratusz z kolei podkreśla, że urzędnicy "w zakresie możliwości i kompetencji stale monitują stan drzewa" i zgłaszają swoje uwagi dot. "zabezpieczenia i pielęgnacji, podlewania drzewa, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy"
Toksyczne drzewo
Cis pospolity (Taxus baccata) to osiągający spore rozmiary krzew, albo drzewo iglaste, które należy do rodziny cisowatych (Taxacpeae). Cisy mogą występować na terenie całej Europy. Cisy występują raczej pojedynczo, w rzadszych przypadkach w zwartych drzewostanach. W Polsce te drzewa można spotkać bardzo sporadycznie i podlegają częściowej ochronie. Ostry klimat w Polsce sprawia, że przybiera częściej postać krzewu.
Drewna pochodzącego z cisu używa się do produkowania mebli, łuków i kusz. Niewiele osób wie, że zawiera toksyczną substancję. Kiedyś była wykorzystywana do przygotowywania zatrutych strzał. Cis pospolity może dojść do 20 m wysokości.