Opole przygotowuje się na nadejście fali powodziowej, jednak sytuacja powoli się stabilizuje. Według prognoz, w środę 18 września, około godziny 20:00, poziom Odry ma osiągnąć poziom kulminacyjny - 6 m 78 cm. Choć początkowo przewidywania były bardziej niepokojące, obecne dane dają mieszkańcom nadzieję, że miasto nie zostanie zalane.
W ostatnich kilku dniach w opolskich sklepach panowało zamieszanie. Mieszkańcy, obserwując wielką wodę, zalewającą m.in. Lądek-Zdrój, Nysę, Kłodzko czy Stronie Śląskie, postanowili zaopatrzyć się w produkty pierwszej potrzeby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ze sklepowych półek szybko znikały zapasy wody mineralnej, soków oraz napojów gazowanych. Nie zabrakło także zjawiska przypominającego zakupy z czasów pandemii COVID-19 – wykupiony został papier toaletowy.
Dominik Krawczyński, mieszkaniec Opola, opowiedział o swoich porannych zakupach, na które wybrał się w środę 18 września. Ku swojemu zdziwieniu, nie znalazł ani wody, ani słodkich napojów, ponieważ półki były kompletnie puste.
Aby uzupełnić zapasy, musiał udać się w podróż samochodem do okolicznych wsi. Dopiero w jednej z nich, nieopodal Strzelec Opolskich, udało mu się zdobyć potrzebne produkty.
To pierwsza taka sytuacja. Byłem w szoku, kiedy wszedłem do sklepu i zobaczyłem kompletnie puste półki! Władze miasta uspakajały nas, że nie zostaniemy zalani. Ludzie chyba byli w strachu i jednak wykupili wszystko, tak, jak we Wrocławiu — powiedział nam Dominik Krawczyński.
Urząd Miasta w Opolu uspokaja. Miasto nie jest zagrożone
Również w środę, Urząd Miasta Opola poinformował, że nie są planowane zamknięcia mostów (poza nieczynnym od niedzieli odcinkiem obwodnicy północnej), a szkoły, przedszkola i żłobki będą funkcjonować normalnie.
Wprowadzono jednak zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, a za jego złamanie grozi grzywna do 5 tysięcy złotych.
Mimo napięcia związanego z wysokim stanem wód, Wody Polskie potwierdzają, że Odra w Opolu nie przekroczy poziomu 7 metrów, co oznacza, że miastu nie grozi powódź.
Przeczytaj też: "Mnóstwo błędów". Ekspert dosadnie po ogromnych powodziach
Danuta Pałęga, dziennikarka o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.