Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Migrenę widać...w mózgu! Zaskakujące odkrycie naukowców

0

Amerykańscy naukowcy podzielili się odkryciem, które może rozwiązać tajemnice migreny. Na to schorzenie cierpi nawet 10 proc. społeczeństwa. Przy wykorzystaniu rezonansu magnetycznego o ultrawysokiej rozdzielczości naukowcy przekonali się, co łączy naczynia krwionośne mózgu u osób, które doświadczają zarówno chronicznej migreny, jak i tej epizodycznej.

Migrenę widać...w mózgu! Zaskakujące odkrycie naukowców
Amerykańscy naukowcy zbadali, co dzieje się w mózgu osób cierpiących na migrenę (pexels, Karolina Grabowska)

W obu grupach badanych okazało się, że przestrzenie około naczyniowe – wypełnione płynem przestrzenie wokół naczyń krwionośnych mózgu – są niezwykle powiększone u pacjentów, którzy doświadczają zarówno chronicznej, jak i epizodycznej migreny. To może być wskazówka dla dalszych badań nad tą przypadłością.

U osób z przewlekłą migreną i epizodyczną migreną bez aury występują znaczące zmiany w przestrzeniach około naczyniowych w obszarze mózgu zwanym środkiem półowalnym – mówi, cytowany przez portal Science Alert, naukowiec Wilson Xu z University of Southern California w Los Angeles. Wilson dodaje, że do tej pory nikt takich zmian nie zgłaszał.

Migrena jest schorzeniem, które dotyka nawet 10 proc. populacji na całym świecie. Najczęściej powoduje rozdzierające bóle głowy, ale może też być przyczyną zawrotów, zaburzeń widzenia (tzw. aury), nadwrażliwości na światło czy nawet nudności prowadzących do wymiotów. Wciąż nie wiadomo, co ją powoduje i nie ma na nią lekarstwa. W wielu przypadkach migrena jest odporna na wprowadzane leczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wasze Zdrowie" - spot odcinka z Renatą Orłowską

Xu ze swoim zespołem wziął pod lupę środek półowalny, czyli obszar, który znajduje się bezpośrednio pod korą mózgową. Nasz mózg wciąż ma przed naukowcami wiele tajemnic i funkcja przestrzeni środka półowalnego nadal nie jest do końca znana. Okazało się jednak, że grają ważną rolę w ruchu płynów w naszym mózgu i ich powiększenie może być objawem większego problemu.

Przestrzenie około naczyniowe są częścią systemu usuwania płynów w mózgu. Badanie, w jaki sposób przyczyniają się do migreny, może pomóc nam lepiej zrozumieć złożoność jej powstawania – mówi Xu.

Testy na żywych organizmach

Na potrzeby badań zrekrutowano 20 pacjentów w wieku od 25 do 60 lat, którzy cierpieli na migrenę. Połowa z nich miała migrenę przewlekłą bez aury, pozostali cierpieli na migrenę raz na czas. Do tego doszło 5 zdrowych pacjentów w charakterze grupy kontrolnej. Wszyscy zostali poddani skanowaniu mózgu przy użyciu sprzętu o ultrawysokim polu magnetycznym o mocy 7 tesli. Na co dzień w szpitalach działają skanery o maksymalnej mocy do 3 tesli.

Skany wykazały, że przestrzenie około naczyniowe w środku półowalnym pacjentów z migreną były istotnie powiększone w porównaniu z grupą kontrolną. Sam wynik badań i jego związek z migreną nie jest jasny. Jednak naukowcy sugerują, że może ona wiązać się z hydrauliką mózgu - układem glimfatycznym odpowiedzialnym za usuwanie odpadów w mózgu i układzie nerwowym. Bo to on do transportu wykorzystuje wspomniane kanały około naczyniowe.

Wilson Xu liczy, że wyniki jego zespołu zainspirują innych badaczy, co ostatecznie doprowadzi do opracowania sposobów diagnozowania i leczenia migreny.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić