Największe w historii Wielkiej Brytanii miejsce występowania śladów dinozaurów zostało odkryte w kamieniołomie w hrabstwie Oxfordshire. Około 200 gigantycznych odcisków łap, pochodzących sprzed 166 milionów lat, krzyżuje się na wapiennym podłożu, odsłaniając wędrówki dwóch różnych gatunków dinozaurów - informuje BBC.
Według naukowców ślady należą do roślinożernego, długoszyjnego Cetiozaura oraz mniejszego, mięsożernego Megalozaura. Najdłuższe ciągi śladów mają długość 150 metrów i mogą być jeszcze dłuższe, ponieważ tylko część kamieniołomu została przebadana.
To jedno z najbardziej imponujących miejsc ze śladami, jakie kiedykolwiek widziałam, zarówno pod względem skali, jak i rozmiarów odcisków - powiedziała BBC prof. Kirsty Edgar, mikropaleontolog z Uniwersytetu w Birmingham.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ślady zostały po raz pierwszy zauważone przez Gary'ego Johnsona, pracownika kamieniołomu, podczas pracy koparką. Zwrócił uwagę na regularne wybrzuszenia co 3 metry i zrozumiał, że mogą to być odciski dinozaurów - dodaje brytyjski portal.
Czytaj więcej: "Fenomenalny". Kurzajewski zachwala legendarny program TVP
Latem ponad 100 naukowców, studentów i wolontariuszy dołączyło do wykopalisk. Zespół znalazł pięć różnych ciągów śladów: cztery należące do zauropodów, które osiągały nawet 18 metrów długości, oraz jeden przypisywany Megalozaurowi, drapieżnikowi o długości od 6 do 9 metrów.
Odciski zachowały się prawdopodobnie dzięki osadom naniesionym przez sztorm, które przykryły ślady i chroniły je przed erozją. Prof. Richard Butler z Uniwersytetu w Birmingham wyjaśnia, że ślady dostarczają unikalnych informacji o zachowaniu tych zwierząt i ich otoczeniu.
Zespół badawczy dokładnie udokumentował znalezisko, wykonując odlewy oraz ponad 20 tysięcy fotografii do stworzenia modeli 3D. W jednym miejscu odkryto, że ścieżki Cetiozaura i Megalozaura krzyżują się, co pozwoliło ustalić kolejność ich przejścia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.