Naukowcy z Uniwersytetu Madery w Funchal oraz Uniwersytetu w Coimbrze dokonali niezwykłego odkrycia na skarpie w miejscowości Fanzeres, niedaleko Gondomar. Znaleziono tam pozostałości rośliny, która liczy sobie co najmniej 310 mln lat - donosi Polska Agencja Prasowa.
Odkryta roślina należy do nagonasiennych z gromady roślin naczyniowych, które rosły w epoce karbonu. Pedro Correi, kierujący badaniami, podkreślił, że dzięki temu znalezisku można lepiej zrozumieć ewolucję tych roślin. Nowy gatunek nazwano Palaeopteridium andrenelii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znalezisko to przedstawiciel rzędu Noeggerathiales, który jest rzadko spotykany w Europie. Na Półwyspie Iberyjskim znano dotychczas dziesięć gatunków z tego rzędu, a odkryty okaz jest dopiero drugim znalezionym w Portugalii.
Gatunek reprezentuje mało znaną dotychczas grupę prymitywnych roślin, a zarazem mało powszechnych w rejestrach skamielin na terenie Półwyspu Iberyjskiego - wyjaśnił portugalski naukowiec. - Znaleziony okaz to przedstawiciel roślin z rzędu Noeggerathiales, rzadko znajdowanych dotychczas w Europie. Wśród roślin tego rzędu znaliśmy dotychczas na Półwyspie Iberyjskim dziesięć gatunków, z czego ten jest drugim znalezionym w Portugalii - mówi Pedro Correi cytowany przez PAP.
Odkrycie sugeruje, że rząd Noeggerathiales mógł być bardziej zróżnicowany, niż dotychczas przypuszczano.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.