Wiadomo, że 1700 Miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye trafi do polskiej armii do końca 2035 roku. Drony dostarczy międzynarodowa spółka z polskim rodowodem WB Electronics.
Umowa, z terminem obowiązywania do końca 2035 roku, zakłada pozyskanie blisko 1 700 bezzałogowców w ramach kolejnych umów wykonawczych, w najnowszych wersjach rozwojowych przedmiotowego systemu - brzmi komunikat MON.
Czym jest ten nowoczesny, bezzałogowy statek powietrzny? To lekka i niewielka konstrukcja (zaledwie 12 kilogramów wagi i długość całkowita 1,8 metra). Może startować z ręki.
Niewielki, ale wydajny silnik elektryczny rozpędza maszynę do 120km/h. Jego zasięg to 150 kilometrów, a czas spędzony w powietrzu to nawet 2,5 godziny.
Dron umożliwia świetną obserwację w ciemności lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Ma bardzo wysoką odporność na zakłócenia i sprawdza się w warunkach bojowych.
Do czego przeznaczone są drony FlyEye?
Bezzałogowe statki umożliwiają skuteczne prowadzenie działań rozpoznawczych. Przekazują obraz przy pomocy głowic optoelektronicznych. Wyposażone są w kamery do rejestracji obrazu w dzień, a także przy wykorzystaniu zaawansowanej termowizji.
Według danych producenta, ukraińskie FlyEye wykonują około 250 lotów dziennie w czasie działań wojennych na froncie. Samolot jest trudny do zauważenia i zestrzelenia. Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę tylko raz zanotowano potwierdzony przypadek zestrzelenia drona polskiej produkcji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.