Minister Czesław Siekierski, odpowiadając na problem saszetek z alkoholem, odbył we wtorek spotkanie z szefem IJHARS – przekazał wydział prasowy resortu rolnictwa. Kontrole IJHARS mają ruszyć od środy.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski odbył spotkanie z szefem Inspekcji Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i dyrektorami komórek merytorycznych MRiRW nt. wypracowania rozwiązań w pilnym trybie ws. saszetek z alkoholem – poinformowało PAP ministerstwo.
Do kwestii saszetek odniósł się również premier Donald Tusk. - Skupimy się na tym, aby znaleźć skuteczną metodę, aby zablokować ten proceder związany z alkoholowymi saszetkami. Dzisiaj będziemy mieli pewność, jakie konsekwencje personalne będą wobec osób, które nie wykazały się odpowiednią czujnością w ostatnich dniach" – zapowiedział Tusk. Zauważył, że "sprawa może dotyczyć bezpieczeństwa, zdrowia naszych dzieci".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Siekierski zadeklarował szybkie rozwiązanie problemu saszetek z alkoholem.
Według wydziału prasowego resortu rolnictwa, konieczne jest znalezienie prawnych rozwiązań oraz przeprowadzenie kontroli przez IJHARS. - Konieczna będzie także współpraca z resortem finansów i zdrowia – dodano w komunikacie cytowanym przez PAP.
Ministerstwo przekazało również, że kontrole IJHARS mogą dotyczyć głównie oznakowania produktu, m.in. czy opis zgadza się z zawartością. Mają się one rozpocząć już od środy. Przypomniano także, że wyroby alkoholowe muszą być oznaczone akcyzą.
Do momentu wysłania depeszy, PAP nie uzyskała stanowiska od Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w tej sprawie.
IJHARS nadzoruje jakość artykułów
IJHARS sprawuje nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w produkcji i obrocie, w tym również wywożonych za granicę. Zajmuje się też m.in. kontrolą jakości artykułów sprowadzanych z zagranicy. Jakość handlowa oznacza cechy artykułu rolno-spożywczego dotyczące jego właściwości organoleptycznych, fizykochemicznych i mikrobiologicznych w zakresie technologii produkcji, wielkości lub masy oraz wymagania wynikające ze sposobu produkcji, opakowania, prezentacji i oznakowania, które nie są objęte wymaganiami sanitarnymi, weterynaryjnymi lub fitosanitarnymi.
Ocena jakości handlowej obejmuje m.in. sprawdzenie dokumentów umożliwiających identyfikację artykułu rolno-spożywczego, atestów jakościowych, wyników badań laboratoryjnych oraz innych dokumentów świadczących o jego jakości handlowej; sprawdzenie warunków przechowywania i transportu; oględziny artykułu rolno-spożywczego; pobranie próbek i wykonanie badań laboratoryjnych. Na stronie Inspekcji wskazano, że kontrole urzędowe żywności przeprowadza pracownik IJHARS po okazaniu legitymacji służbowej oraz upoważnienia do kontroli. Kontrole są niezapowiedziane i mogą być również przeprowadzane ad hoc. Od listopada 2022 r. pracownicy IJHARS mogą dokonywać anonimowego zakupu kontrolnego danego towaru.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.