Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o wprowadzeniu nowej funkcji w aplikacji mObywatel, umożliwiającej użytkownikom szybkie i wygodne zgłaszanie podejrzanych treści online.
Dzięki funkcji ‘Nielegalne treści’ w aplikacji mObywatel wzmacniamy ochronę dzieci i całego społeczeństwa przed najpoważniejszymi zagrożeniami w sieci – podkreślił minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Jego zdaniem narzędzie to wspiera obywateli w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni w internecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zgłosić nielegalne treści? Prosty proces krok po kroku
Proces zgłaszania nielegalnych treści jest prosty i dostępny z poziomu telefonu. Wystarczy otworzyć aplikację mObywatel, wybrać opcję "Bezpiecznie w sieci", a następnie skorzystać z funkcji "zgłoś incydent".
Użytkownicy mają możliwość wyboru zakładki "nielegalne treści", gdzie po wprowadzeniu niezbędnych informacji mogą natychmiastowo przesłać zgłoszenie do zespołu dyżurnet.pl, działającego w ramach NASK. To właśnie ten zespół jest odpowiedzialny za monitorowanie i analizę zgłoszeń dotyczących niepokojących treści.
To właśnie czas zgłoszenia i reakcja na niepokojące materiały są kluczowe. Zamiast czasochłonnych formalności na policji, teraz wystarczą dosłownie trzy kliknięcia - zwróciła uwagę na szybkość reakc kierowniczka Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie w Dyżurnet.pl NASK, Martyna Różycka.
Dzięki temu proces zgłaszania jest nie tylko prostszy, ale również znacznie szybszy, co umożliwia sprawniejsze podjęcie ewentualnych działań.
Szeroki wachlarz zgłaszanych incydentów
Zakres zgłaszanych incydentów jest szeroki i obejmuje zarówno oszustwa, jak i treści mogące mieć szkodliwy wpływ na dzieci. Można zgłaszać podejrzane wiadomości SMS czy e-maile, fałszywe strony banków oraz wszelkie inne materiały, które mogą być uznane za nielegalne. Użytkownicy mają możliwość wyboru, czy chcą pozostawić zgłoszenie anonimowe, czy też podać swój adres e-mail, aby otrzymać informację zwrotną o wyniku postępowania.