Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że od 2026 roku ferie zimowe będą organizowane w nowy sposób. Zamiast dotychczasowych czterech tur, przerwa zimowa zostanie podzielona na trzy tury, co oznacza, że terminy ferii w różnych województwach będą się częściowo pokrywać.
Zmiany budzą kontrowersje. Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej wyraził obawy, że nowy harmonogram może prowadzić do przeciążenia infrastruktury turystycznej. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że mniejsza liczba tur ferii może zwiększyć tłok w kurortach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Radiem Zet podkreśliła, że zmiany mają na celu bardziej równomierne rozłożenie liczby dzieci na feriach.
- W niektóre tygodnie było tylko 29 proc. dzieci na feriach, a w niektóre ponad 36 proc., a teraz będzie bardziej równomiernie - tłumaczyła Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Radiem Zet.
Nowy harmonogram ma na celu zmniejszenie różnic w liczbie dzieci korzystających z ferii w poszczególnych tygodniach. Jednocześnie Ministerstwo zapewnia, że nie planuje skracania dwutygodniowego okresu ferii.
Obecnie ferie zimowe odbywają się na tzw. zakładkę, co pozwala na rozdzielenie terminów na cztery tury. W 2025 roku pierwsza grupa uczniów rozpocznie ferie 20 stycznia, a ostatnia 17 lutego.
Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2024/2025
- 20 stycznia - 2 lutego 2025:
- kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
- 27 stycznia – 9 lutego 2025:
- podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 3 lutego – 16 lutego 2025:
- dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 17 lutego - 2 marca 2025:
- lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.