Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

"Młody Polak niech się buja". Pracodawcy mówią o pokoleniu "Z"

Pewien czas temu na rynek pracy zaczęły wchodzić osoby z pokolenie "Z". Są to ludzie urodzeni po 1995 roku. Według pracodawców "zetki" są bardzo roszczeniowe i notoryczne odchodzą z pracy, gdyż mogą przebierać w ofertach, korzystając z niskiego bezrobocia.

"Młody Polak niech się buja". Pracodawcy mówią o pokoleniu "Z"
Pokolenie "Z" na rynku pracy. "Rozwydrzone dzieci" (Pixabay)

W obecnych czasach bardzo trudno jest znaleźć dobrego pracownika. Doskonale zdają sobie z tego sprawę pracodawcy, którzy szukają wykwalifikowanych osób. Narzekają oni zwłaszcza na młodych ludzi z pokolenia "Z".

Według nich są oni bardzo roszczeniowi i notorycznie się zwalniają. - To rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do rynku pracy - twierdzi jeden z rozmówców TOK FM, Marcin Staniszewski, menedżer dwóch restauracji swojego brata.

Mężczyzna dodał, że "zamiast męczyć się z nimi, zatrudnia młodych Ukraińców, którzy biorą pracę z pocałowaniem ręki". - A młody Polak niech się buja do czasu, gdy przyjdzie kryzys. Wtedy wróci do mnie z podkulonym ogonem - podkreśla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dawid Woliński o córce: "Ją odciąga od show biznesu"

Z kolei Rafał Stępień, który ma z żoną biuro tłumaczeń, zaznaczył, że "nie można dla nich wywracać rynku pracy do góry nogami".

To są zbyt poważne sprawy, od których zależy cała gospodarka. Obowiązuje hierarchia doświadczenia i osiągnięć. Młodzi muszą wykazać się pokorą, zanim zaczną coś znaczyć i mówić o swoich żądaniach. Trochę szacunku - dodaje.

Pokolenie "Z" korzysta z niskiego bezrobocia

Warto podkreślić, że pokolenie "Z" korzysta z niskiego bezrobocia. Obecnie to pracodawca musi bardziej się natrudzić, żeby znaleźć dobrego pracownika, niż pracownik, żeby dostać posadę. Zatrudniający ostrzegają młodych, że "nie da się zorganizować pracy tak, żeby była jak wakacje".

Zanim zdążę zadać pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, "zetki" wyskakują z roszczeniami: "Nie mogę pracować po czternaście godzin dziennie w weekendy, bo nie będę miał czasu na życie". A przepraszam, co mnie to obchodzi? To ja go utrzymuję i chyba mam prawo wymagać - mówił Marcin Staniszewsk w rozmowie z redaktorem Konradem Oprzędkiem.

Inni pracodawcy również nie szczędzili swoich opinii. - Rodzice całymi latami wypruwali sobie dla nich żyły i dbali, żeby niczego im nie zabrakło - stwierdził Krzysztof Wojtczak, prowadzący ze swoim ojcem agencję nieruchomości.

Do dwudziestego szóstego roku życia nie muszą płacić podatków. Nie muszą wyprowadzać się od mamusi. Zmieniają prace jak rękawiczki, bo jest niskie bezrobocie. Ale to się kiedyś skończy i będą musieli wydorośleć. Zacznie się ból. Teraz są jeszcze bananową młodzieżą - dodał.

"Zetki" na rynku pracy. "Haruję na całego, ale w godzinach pracy"

Z kolei Marcin Sutowski (rocznik 1997) przyznaje, że w ogóle nie rozumie obaw szefów przed "zetkami". Zwraca uwagę, że weszły one na rynek pracy niedawno, a niektórzy szefowie już zdążyli je zamrozić w stereotypie "nierobów".

Ja haruję na całego, ale w godzinach pracy. Nikt nie ma do mnie problemów. Przeciwnie, jestem chwalony za swoją pracowitość i pomysłowość. Dlatego też nikt się nie krzywi, gdy potrzebuję z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zaplanować podróż na Bałkany. Gdyby jakiś lord nazwał to roszczeniowością, to nara, wiadomo - mówił.
Autor: NJA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić