Badanie przeprowadzone na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka ujawnia, że młodzież w Polsce zmaga się z poważnymi wyzwaniami w cyfrowym świecie. Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, w badaniu wzięło udział 1604 uczniów w wieku od 12 do 17 lat. Jakub Dołęga, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży przy RPD, podkreślił, że młodzi ludzie spędzają większość wolnego czasu w internecie, co naraża ich na różne zagrożenia.
Z badania wynika, że 84 proc. uczniów wskazało hejt jako jedno z głównych zagrożeń. Problem ten dotyka 90 proc. dziewcząt i 78 proc. chłopców. Stalking, jako kolejne zagrożenie, został wskazany przez 77 proc. badanych, a publikowanie treści bez zgody przez 74 proc.
Dziewczęta częściej niż chłopcy trafiają na niepokojące treści (85 proc. w porównaniu do 77 proc.). Są one również bardziej narażone na tworzenie i przerabianie zdjęć przy użyciu AI (55 proc. dziewcząt wobec 48 proc. chłopców). Chłopcy natomiast częściej obawiają się włamań na profil (73 proc. chłopców wobec 64 proc. dziewcząt) oraz scamów, czyli prób wyłudzenia pieniędzy lub informacji (71 proc. chłopców wobec 62 proc. dziewcząt).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potrzeba wsparcia i dialogu
Prawie połowa młodych osób (44 proc.) deklaruje, że ma do kogo zwrócić się w przypadku problemów w sieci. Niestety, 7 proc. nastolatków nie ma takiej osoby w swoim otoczeniu. Jakub Dołęga podkreśla potrzebę otwartego dialogu międzypokoleniowego i wsparcia zarówno ze strony dorosłych, jak i rówieśników.
Musimy budować przestrzeń, w której każdy młody człowiek będzie wiedział, gdzie szukać pomocy i jak reagować na przemoc w sieci – zaznaczył Dołęga.
Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą PBS z o.o. między końcem października a początkiem grudnia ubiegłego roku. Wyniki te pokazują, jak ważne jest zrozumienie i przeciwdziałanie zagrożeniom, z którymi młodzież styka się w internecie.