Wydawnictwo Naukowe PWN poinformowało o zakończeniu tegorocznej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Zwyciężyło słowo "śpiulkolot" - miejsce do spania. Słowo nawiązuje do mema, a "śpiulkać" to "spać". Na niego zagłosowało aż 9656 internautów.
Z jednej strony odnosi się do potocznego słowa "śpiulkać", czyli spać, a z drugiej do memu, przedstawiającego urocze zwierzątka w wymyślnych, miękkich pojazdach – wskazała prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Na podium znalazły się "naura" i "twoja stara"
Drugie miejsce zajęło słowo "naura", czyli skrót od na razie. Na zwrot, który używany jest na pożegnanie, zagłosowało 9401 osób. Jest to przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia.
Na trzecim miejscu uplasował się zwrot "twoja stara", który funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie "kto?" lub na dowolną inną wypowiedź. Zagłosowali na niego ponad 6,5 tys. internautów.
"Mrozi" z nagrodą Jury
Jury przyznało również nagrodę za najciekawsze językowo słowo. Chodzi o wyrażenie "mrozi", które jest analogią popularnego angielskiego wyrażenia cringe (lub jego spolszczona wersja krindż). Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką, który demonstruje bliskość odczuć chłodu i zażenowania.
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 12 października. Do 7 listopada internauci zgłosili aż 10350 zgłoszeń, w tym 2 457 różnych słów i wyrażeń. Później można było głosować na wybrane przez Jury słowa. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali w tym czasie aż 68 030 głosów.
O co chodzi w plebiscycie?
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.