SMS-y pochodzące od oszustów to prawdziwa plaga. Na nasze telefony i smartfony regularnie trafiają wiadomości, których celem jest wyłudzenie pieniędzy lub ważnych informacji, z których przestępcy mogą skrzętnie skorzystać.
Metody stosowane przez przestępców są naprawdę przeróżne. Oszuści informują m.in. o konieczności opłacenia paczki, blokadzie telefonu wnuczka, którą można zlikwidować za opłatą czy też długu w Urzędzie Skarbowym. Takim działaniom ma zapobiec najnowsza ustawa Ministerstwa Cyfryzacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Bon do Biedronki o wartości 1500 zł? Musisz uważać!
Przepisy, które weszły w życie 25 marca, mają pozwolić na tzw. zmniejszenie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Wprowadzają one szereg kar za stosowanie różnorodnych technik manipulacji. Mowa tutaj m.in. o smishingu (fałszywych SMS-ach od kuriera, banku czy instytucji rządowej), spoofingu (podszywanie się pod numer telefonu zaufanej instytucji) czy generowanie sztucznego ruchu za pomocą tzw. głuchych telefonów.
Szereg organizacji zajmie się walką z oszustami
Walka z nadużyciami będzie prowadzona w różnorodny sposób. Zapobieganiem smishingowi zajmie się Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Urząd Komunikacji Elektronicznej tworzy natomiast wykaz numerów, które służą wyłącznie do odbierania połączeń.
Obowiązki zostaną także nałożone na operatorów telekomunikacyjnych. Już teraz muszą one blokować podejrzane SMS-y i połączenia. Od teraz jednak administratorzy poczty elektronicznej będą musieli także stosować zaawansowane mechanizmy uwierzytelniania i blokować podejrzane adresy e-mail.