Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Domański
Mateusz Domański | 

"Mnóstwo błędów". Ekspert dosadnie po ogromnych powodziach

23

Geograf Krzysztof Badora w rozmowie z TOK FM negatywnie ocenił system ochrony przeciwpowodziowej w Kotlinie Kłodzkiej. Ekspert twierdzi, że przy jego planowaniu popełniono liczne błędy. Słowa Badory dają do myślenia.

"Mnóstwo błędów". Ekspert dosadnie po ogromnych powodziach
Powódź w Kotlinie Kłodzkiej. Ekspert komentuje (PAP, Dariusz Gdesz)

Powódź, która uderzyła m.in. w Kotlinę Kłodzką, wywołała mnóstwo dyskusji. Rozmawia się choćby na temat skuteczności ochrony przeciwpowodziowej na terenach zagrożonych zalaniem.

Do tego tematu odniósł się Krzysztof Badora, doktor nauk o ziemi w zakresie geografii, geograf krajobrazu z Uniwersytetu Opolskiego. Ekspert w rozmowie z TOK FM spostrzegł, że sposób zagospodarowania Kotliny Kłodzkiej nie pozwala na zbudowanie tam polderów, a więc zbiorników, które mogłyby przetrzymać nadmiar wody z wezbranych rzek.

Jednocześnie wskazał przykład skutecznego zbiornika retencyjnego, jakim jest niewątpliwie Racibórz. Może on pomieścić 185 mln m sześciennych wody i został skonstruowany w ten sposób, że jest w stanie wypłaszczyć falę powodziową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lubnauer ostro o pomyśle Zimocha. "Dobroczynność na pokaz"

Jak zapobiec silnym powodziom? Ekspert podaje rozwiązania

Co zrobić, by zapobiec tak silnym powodziom w przyszłości? Ekspert uważa, że trzeba zacząć od prowadzenia gospodarki leśnej, która nie będzie nastawiona na pozyskiwanie drewna. Poza tym Badora stwierdził, że należy zadbać o bagna i torfowiska.

Wszędzie, gdzie się da, powinniśmy pozostawiać wodę na dłużej - mówił na antenie TOK FM.

Zauważał, że na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie w zasadzie nie ma łąk, które mogłyby zatrzymywać wodę, a wszystko jest zabudowane praktycznie do granic możliwości.

Taka sytuacja - jak spostrzegł - występuje m.in. w Kotlinie Kłodzkiej.

My mamy mnóstwo błędów popełnionych w urbanistyce, w gospodarce przestrzennej. Swawolnie dopuszczaliśmy do rozwoju zabudowy dolin rzecznych, a teraz mamy problem - podkreślił.

Na zakończenie zwrócił uwagę na fakt, że w tej chwili "system ochrony przeciwpowodziowej miast i miasteczek, wsi Kotliny Kłodzkiej, jest dysfunkcyjny, mówiąc delikatnie".

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić