Podpisana przez Władimira Putina ustawa o "częściowej mobilizacji" doprowadziła do wyłapywania mężczyzn, zarówno tych zdolnych, jak i niezdolnych do noszenia broni, których reżim planuje wysłać na front.
Na pierwszy ogień poszły Syberia oraz rejony zamieszkałe przez mniejszości narodowe. To nie był oczywiście przypadek, gdyż Putinowi zależy na osobach, które mają zdecydowanie bardziej utrudniony dostęp do rzetelnych informacji, a propaganda rosyjska często bywa dla nich jedynym źródłem wiedzy o wojnie.
Mobilizacja przybiera w Rosji coraz brutalniejszy charakter. W Moskwie masowo powoływani są na front pracownicy firm budowlanych, a wezwania do armii wręcza się nawet na stacjach metra. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast na odległych obrzeżach Rosji.
W Jadrinie w Czuwaszji, 86 km na południowy zachód od Czeboksar i ponad 800 km na wschód od Moskwy, zorganizowano prawdziwe święto z okazji pożegnania poborowych, którzy zostali wcieleni do armii. Na krótkim filmiku, który udostępnił w sieci Anton Geraszczenko, słychać akordeon, żywą muzykę, widać tańce i liczne wystąpienia. - To wygląda trochę jak rosyjskie wesele, prawda? - napisał polityk z Ukrainy.
Wiadomo kiedy koniec mobilizacji
Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział na konferencji prasowej na zakończeniu szczytu w Astanie, że ogłoszona przez niego "częściowa mobilizacja" rosyjskich rezerwistów na wojnę w Ukrainie zakończy się w ciągu około dwóch tygodni.
Czytaj także: Te same zakupy. Porównujemy Biedronkę, Lidla i Auchan
Mimo to, w dalszym ciągu na prowincji podejmowane są desperackie działania na rzecz mobilizacji. Jak podają niezależne media, we wsi Czur w Republice Udmurcji, regionie na Przeduralu, rozdano 17 wezwań do wojska podczas pogrzebu jednego z lokalnych mieszkańców, który zginął w wypadku samochodowym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.