W poniedziałek 18 czerwca Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował raport, z którego wynika, że światowe mocarstwa coraz bardziej stawiają na odstraszanie nuklearne, a co za tym idzie liczba operacyjnych głowic nuklearnych stale rośnie.
W dokumencie podkreślono, że przestarzałe głowice są stopniowo wycofywane i liczba broni nuklearnej na całym świecie maleje. Przy czym jednak coraz więcej głowic utrzymywanych jest w stanie operacyjnym. Jak zaznaczają eksperci, wzrosła także liczba testowanej obecnie broni jądrowej.
SIPRI informuje, że dziewięć krajów na świecie posiada broń jądrową. Najwięcej Stany Zjednoczone i Rosja, bo blisko 90 procent wszystkich głowic nuklearnych. Kolejno są Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chiny rozbudowują swój arsenał nuklearny. "Szybciej niż jakikolwiek inny kraj"
Najnowsze dane ze stycznia 2024 roku wskazują, że z całkowitych globalnych zapasów 12 121 głowic, około 9585 znajdowało się w zapasach wojskowych do potencjalnego wykorzystania. 3904 z nich były zamontowane na pociskach rakietowych i samolotach, a reszta znajdowała się w scentralizowanych magazynach.
Jednym z krajów, które w niezwykle szybkim tempie rozbudowują swój arsenał nuklearny są Chiny. Ogólny arsenał nuklearny wzrósł tam z 410 głowic w styczniu 2023 roku do 500 w styczniu 2024 r. "Chiny rozbudowują swój arsenał nuklearny szybciej niż jakikolwiek inny kraj" - podkreślił ekspert SIPRI Hans Kristensen.
Od czasów zimnej wojny nie widzieliśmy, aby broń nuklearna odgrywała tak ważną rolę w stosunkach międzynarodowych - powiedział cytowany przez "Deutsche Welle" Wilfred Wan, szef programu ds. Broni Masowego Rażenia w SIPRI.
Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie przez dyplomację nuklearną ponoszone są kolejne porażki. Największą jest ta, gdy Władimir Putin anulował traktat rozbrojeniowy "Nowy początek" ("New Start"), ostatni ważny traktat z USA dotyczący rozbrojenia nuklearnego, w lutym 2023 r. Traktat ten ograniczał arsenały nuklearne obu krajów i wprowadzał regularne inspekcje tego procesu.